KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Yerel seçim yasakları, yarın başlıyor

Yerel seçim yasakları, yarın başlıyor

17 Mart 2004, Çarşamba

Mahalli idareler genel seçimlerine ilişkin propaganda dönemi ve bu döneme ilişkin yasaklar, yarın başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği esaslara göre, Yarın sabahtan oy verme gününden önceki gün saat 18.00'e kadar olan süre içerisinde yapılacak seçim propagandası döneminde, bazı yasaklara da uyulması gerekiyor.

Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri, yurtiçinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu amaçla çıkılacak gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

Kamuya ait bütün daire, teşekkül ve müesseselerle Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) tören düzenlenmeyecek, nutuk ve demeç verilmeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulmayacak.

Her türlü kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler; tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk ilkelerine uyulmak koşuluyla 27 Mart sabahına kadar radyo ve televizyonlarda yayınlanabilecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketler yayınlanmadan önce, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin de açıklanması zorunlu olacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir