KAPAT
Haberler / POLİTİKA / Yolsuzluk iddiaları CHP'nin internet sitesinde

Yolsuzluk iddiaları CHP'nin internet sitesinde

Yolsuzluk iddiaları CHP'nin internet sitesinde
14 Aralık 2010, Salı   15:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dün TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında gündeme getirdiği Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına ilişkin belgeler, CHP'nin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Kılıçdaroğlu, dün 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde partisinin görüşlerini açıklarken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili gündeme getirdiği ''yolsuzluk'' iddiasına ilişkin belgeler, CHP'nin resmi internet sitesine konuldu.

www.chp.org.tr'de ''organize işler'' başlığı ile yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşması sırasında gündeme getirdiği ve yönelttiği sorular, söz konusu dosyalarla ilişkilendiriliyor.

Dosyalarda, ''Ali Hamurcu'nun 26 sayfalık ve 16 sayfalık itiraflarını'' içeren bölümlerle, Kayseri Valiliğinden İçişleri Bakanlığına gönderilen yazı, Melikgazi Belediyesinin yazısı, bilirkişi atanmadan önce yapıldığı iddia edilen ''Muhakkik Yazısı'' yer alıyor.

Açıklamada ayrıca, dönemin Kayseri Valisi Osman Güneş'in, müsteşarlığa atanmasına rağmen, vali olarak İçişleri Bakanlığına yazdığı yazı ile atamaya ilişkin Resmi Gazete ekine de yer veriliyor.

Açıklama, Kılıçdaroğlu'nun ''Bütün bu belge bilgiler ışığında diyorum ki Başbakan inkardan medet ummasın, dosya kapattırmasın, yolsuzluğun üstünü örtmesin, üzerine gitsin. Gitmezse bu yolsuzluğun da parçası olacaktır'' ifadeleri ve ''Devamı gelecek'' ibaresiyle son buluyor.

CHP lideri, dün TBMM'deki konuşmasında, Hacı Ali Hamurcu adlı bir belediye çalışanın ''rüşvet çarkı'' ile ilgili polise itiraflarda bulunduğunu, polisin konuyu ''rüşvet, irtikap ve dolandırıcılık'' iddiasıyla savcılığa bildirdiğini, 26 sayfalık itirafların da 16 sayfaya indirildiğini ileri sürmüştü.

Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına yanıt veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise belediye başkanının, söz konusu kişiyle ilgili anında dava açtığını ifade ederek, ''Şikayeti hemen ortaya koymuş. 27.06.2007 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği yazılı şikayet ile belediye çalışanı Hacı Ali Hamurcu'yu yolsuzluktan ihbar etmiş. Vurgulanması gereken şudur; bu şikayeti AK Parti'li belediye başkanı yapmıştır...'' demişti.

Konuşmasında, söz konusu kişinin şu anda hapiste olduğunu belirten Erdoğan, ''Yine çaktın, yine çaktın; devamlı yaptığınız iş bu...'' ifadelerini kullanmıştı.

- Özhaseki, Kemal Kılıçdaroğlu'na dava açacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, kendisi hakkında suçlamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu hakkında şikayekçi olacağını açıkladı.

Başkan Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili daha önce tamamlanmış ve sonuçlanmış bir dava konusunun yeniden gündeme getirilmesine bir anlam veremediğini belirterek şöyle konuştu:

"Benim adli yargıda bir dosyam yok, dokunulmazlığım da yok. Elinde bilgisi dosyası olan varsa adliyeye başvursun. Kemal Bey ikide bir hani 'hodri meydan' der ya. Kemal Bey'e 'hodri meydan' diyorum. İstediği televizyon kanalına çağırsın ama kendisi olacak. Hangi televizyon kanalı olursa olsun, konuşmaya hazırım. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile iddiaları konusunda istediği bir televizyon kanalında konuşmaya, tartışmaya hazırım. Eğer orada hatam ispat edilirse, bir suçum ispat edilirse istifa etmeye hazırım ancak Kemal Bey söylediklerini ispatlayamazsa istifa etmesini beklemiyorum. Genel Başkan, o sıcak koltuktan kimse kalkmaz ama Kayseri halkından özür dilemeli. En azından bu kibarlığı göstermeli, 'beni bir milletvekili kandırdı' demeli, özür dilemeli. Kemal Kılıçdaroğlu için dava açacağım, Kulkuloğlu için dava açacağım. Dokunulmazlıkları var ama dokunulmazlık kalkınca herkes hesabını versin diye dava açacağım."

Anahtar Kelime: 70
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir