KAPAT
KAPAT
Haberler / RAMAZAN 2015 / Medine’de hurmalar toplanıyor

Medine’de hurmalar toplanıyor

Medine’de hurmalar toplanıyor
20 Temmuz 2013, Cumartesi

Ramazan ayında sofralarımızdan eksik etmemeye çalıştığımız ve orucumuzu açmaya gayret ettiğimiz hurma bugünlerde Suudi Arabistan’ın her tarafında olduğu gibi Medine’de de toplanıyor.

Hac ve umreye gelen Türklerin en öncelikli hediyesi olunca, Medine’de yaşayan Türkler de hurma işine yönelmiş. Medine’de Mescid-i Nebevi’ye yakın işyerlerinde hurma satan Türklerin yanı sıra hurma bahçesi işleten ve hurma yetiştiren Türkler de mevcut. Şener Yürek yaklaşık 9 yıldır Medine’de yaşıyor. Hurma işiyle yaklaşık 5 yıldır uğraşıyor. Yaklaşık 15-20 hurma bahçesini işleten Türk’ün olduğunu belirten Yürek, “Bizim bahçede yaklaşık 10 çeşit hurma yetişiyor. Bunların başında tabii ki Peygamberimiz’in eliyle diktiği acve hurması geliyor.” diyor. Bahçelerinde acvenin haricinde amber, safavi, sükkeri gibi hurma çeşidinin yetiştirildiğini belirten Yürek, hurma toplama zamanının bugünlerde başladığına dikkat çekiyor. Yürek, bugünlerde Arapların rutab diye isimlendirdikleri rotana hurma çeşidinin toplandığını, 15 gün sonra ise bu toplama işinin biteceğini söylüyor. Bu hurma çeşidi bugünlerde Mekke’de (Kabe) ve Medine’de (Mescid-i Nebevi) verilen iftarlarda da yaş olarak ikram ediliyor. Suudi Arabistan’da yaklaşık 100 çeşit hurmanın yetiştirildiğini ifade eden Şener Yürek, ancak Türk hacı ve umrecilerinin bunlardan sadece 10 çeşidini satın aldıklarını belirtiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir