Haberler / ŞEHİR / ‘Yaprağı dökülmeyen ağaçlar istiyoruz!’

‘Yaprağı dökülmeyen ağaçlar istiyoruz!’

12 Ekim 2005, Çarşamba

Aşırı sıcak ya da soğuklara karşı kimilerinin daha çok sevdiği sonbaharı, sevinçle karşılamayanlar da var. Sonbaharın gelmesini, havaların soğumasını istemeyenlerin başında ise temizlik görevlileri geliyor.

Yaprakların dökülmesi temizlik görevlilerinin iş yükünü artırıyor. Yağış sebebiyle zemine adeta yapışan yaprakları süpürmek kolay olmuyor. Ağaç çeşitlerine göre yaprak dökümü 3 aya yakın bir zamana yayılıyor. Temizlik görevlileri, yaprakları dökülmeyen çam gibi ağaçların dikilmesini istiyor. Belediyenin temizlik işlerini yapan bir firmada çalışan A.K, sonbaharda yaprakların dökülmeye başlamasıyla birlikte yoğun çalışma temposuna girdiklerini belirterek, “Ağaçları çok seviyorum. Ama sonbaharın gelmesini pek istemiyorum.” diyor. Yağış başlayınca yaprakların yere yapıştığını aktaran A.K. “Yağışla birlikte; bir de rüzgar olursa o zaman işlerimiz daha da zorlaşıyor. Arkamı döndüğümde süpürdüğümüz yerler yeniden yapraklarla doluyor. Belediye başkanları şehir merkezlerine yaprakları dökülmeyen çam gibi ağaçlar dikseler ne kadar iyi olur. Zaten insanların attığı çöpleri süpürmek bize yetiyor.” diye yakınıyor.

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 2005 yılı içerisinde 23 bin ağaç dikti. Bu ağaçların büyük çoğunluğunu geniş yapraklı tabir edilen ve yaprakları dökülen türler oluşturuyor. Çabuk büyüyen, gölgesi çok olan ve uzun yaşayabilen geniş yapraklı ağaçların tercih edildiğini belirten yetkililer, çam gibi yaprakları dökülmeyen iğne yapraklı ağaçların büyümesinin zaman alması sebebiyle ikinci sırada tercih edildiğini kaydediyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir