24 milyon lira zarar eden Balçova Termal'in genel müdürü hâlâ görevde

HABERLER ŞEHİR
12 Kasım 2009, Perşembe

İzmir İl Özel İdaresi'ne ait Balçova Termal Turizm A.Ş.'nin milyonlarca lira zarar ettiği belgelenmesine rağmen genel müdürü henüz görevden alınmadı.

Müfettiş raporlarında 24 milyon 525 bin 563,30 lira zarara uğratıldığı belirtilen ve kamu davası açılan şirketin çoğunluğu CHP'lilerden oluşan yönetim kurulu, Genel Müdür Turabi Çelebi'yi hâlâ görev başında tutuyor. Sekiz CHP'li ve üç AK Partili üyenin bulunduğu kurulda İzmir Valisi Cahit Kıraç başkan, Vali Yardımcısı Yakup Vatan ise genel sekreter olarak görev yapıyor. Üyelerden CHP'li Serdar Değirmenci, aynı zamanda İl Genel Meclisi Başkanlığı'nı yürütüyor. 136 kişilik İl Genel Meclisi'nde CHP'nin 92, AK Parti'nin 40, MHP'nin 3, DP'nin 1 üyesi bulunuyor.

Balçova Termal Turizm A.Ş. 2007 bilançosuna göre geçmişe yönelik 24 milyon 525 bin 563,30 lira zarara uğratıldığı müfettiş raporlarınca tespit edilmiş, konu İzmir Asliye Ceza Mahkemesi'ne intikal etmişti. Savcının mahkemeye sunduğu iddianamede, 2004 yılında göreve getirilen Çelebi'nin şirketi zarara uğrattığı belirtiliyordu. Prenses Otel, İSTOT ve İzmir Jeotermal şirketlerinden elde edilen kira gelirlerine rağmen 2007 bilançosuna göre geçmiş yılların zararlarının toplanının 24 milyon 525 bin lirayı geçtiğinin vurgulandığı iddianamede, termal şirketin yapım ve kiralama işleri için yönetim kurulu üyelerinden komisyonlar teşkil edilmekle birlikte çalıştırılmadığı ifade edilmişti. Genel Müdür Çelebi'nin sabah ve akşam ailesiyle misafirlerinin yemek masrafları 100 bin lirayı bulmasına rağmen hiçbir ücret ödemedikleri belirtilen iddianamede, yine Çelebi'nin genel müdür olduğu İstot firmasının da devamlı zarar ettiği, bunun en büyük sebebininse gereksiz sayıda personel çalıştırılması ve kötü yönetim olduğu kaydedilmişti. İddianamede şöyle denilmişti: "Turabi Çelebi'nin eylemlerinin bir bütün halinde güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğu ve bu suretle şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği bütün delillerle anlaşılmıştır"

Davanın 19 Kasım 2009 günü görüşüleceği öğrenilirken İzmir İl Özel İdaresi İç Denetim Birimi Koordinatörlüğü tarafından görevlendirilen müfettiş tarafından yapılan tahkikat neticesinde, Çelebi'nin şirketi bölücü ve yıkıcı örgüt elemanlarının yuvası haline getirdiği, mezhep ve örgüt elemanlarının kadrolaşmasına dayalı bir yönetim oluşturduğu iddiaları da bulunuyor.

İzmir Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın iddianamesindeki suçlamalardan bazıları:

1- Balçova Termal A.Ş. Genel Müdürü Turabi Çelebi'nin, özel işleri için özellikle il dışında şirketin aracını kullandığı ve bin 206 TL tutarındaki yakıt parasını şirkete ödeterek görevini kötüye kullandığı.

2- Sermayesi kamuya ait şirketin aracıyla şüphelinin eşininin, şirket personeli tarafından işe getirilip götürüldüğü.

3- Aqua Park peyzaj düzenlenmesi ihalesinin 2005 yılında iptal edilerek, şirketin net 70 bin 93 TL zarara uğratıldığı.

4- Balçova Termal A.Ş. Yönetim Kurulu'nca lojmanın sadece tadilatına ilişkin karar verilmesine rağmen Genel Müdür Çelebi'nin yatak, nevresim, halı, komidin vb. gibi tamamen şahsi tefriş malzemelerini ödeterek, şirketi 41 bin 580 TL zarara uğrattığı.

5- Lojmanda haftada iki defa şirket elemanlarına temizlik yaptırdığı, kendisinin ve ailesinin bütün çamaşırlarını şirkete ait çamaşırhanede yıkattığı.

6- Her sabah ve akşam ailesi ve misafirleriyle birlikte şirkette yemek yediği, bu suretle 100 bin TL'yi bulan masraflarını şirkete ödemediği.

7- Turabi Çelebi'nin genel müdürlüğünü yaptığı diğer şirket İSTOT'un da devamlı sürekli zarar ettiği, bunun en büyük sebebinin aşırı personel çalıştırılması ve kötü yönetim olduğu.

8- Balçova Termal Turizm A.Ş.'nin devamlı faaliyet zararı olduğu, Prenses Otel, İSTOT ve İzmir Jeotermal şirketlerinden elde edilen kira gelirleriyle zararın azaltılmaya çalışıldığı. 2007 bilançosu ve geçmiş yıllar zararlarının 24 milyon 525 bin 563 lira 30 kuruş olduğu.

9- Şirketin yapım ve kiralama işleri için yönetim kurulu üyelerinden komisyon teşkil edilmekle birlikte bunların hiçbir çalışmasına ve kararına rastlanmadığı, bütün kararların tek başına Genel Müdür Turabi Çelebi tarafından alındığı.

10- İddiaya konu bütün belgeler dikkate alındığında, Çelebi'nin eylemlerinin bir bütün halinde görevi kötüye kullanma suçu oluşturduğu.

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç: Davanın sonucunu bekleyeceğiz

Balçova Termal Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan İzmir Valisi Cahit Kıraç, herhangi bir işlem yapmak için mahkemenin sonucunu bekleyeceklerini açıkladı. Vali Kıraç, bu süreçte Turabi Çelebi'nin delilleri karartabileceği iddialarına karşılık ise, "Kurul olarak böyle karar aldık." demekle yetindi.

Anahtar Kelime: 70
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.