Haberler / ŞEHİR / Apartmanlardaki sığınaklar öğrencilere kiraya veriliyor

Apartmanlardaki sığınaklar öğrencilere kiraya veriliyor

3 Mart 2007, Cumartesi

Apartmanlarda olağanüstü durumlar için tasarlanan ve amacı dışında kullanılması yasak olan sığınaklar, bazı bina yöneticileri tarafından kiraya veriliyor. Ev kiralarının 300 ile 700 YTL arasında değiştiği Konya'da sığınaklarda özellikle öğrenci ve dar gelirli aileler oturuyor. Üst katlardaki daireler için 500 YTL kira talep edilen binaların sığınakları için 200 ila 300 YTL arasında kira isteniyor. Kiracılara oturdukları evin sığınak olduğu bildirilmezken, yasal olmadığı için kira kontratı da imzalanmıyor.

Konya'da öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Mahallesi'nde bir apartmanın sığınak olarak düzenlenen bölümünde 2 arkadaşıyla oturduklarını söyleyen Selçuk Üniversitesi öğrencisi Y.D, "Bodrum kat olduğu için ucuza veriliyordu. 200 YTL'ye yöneticiyle anlaştık. Oturmaya başladıktan sonra evin bazı kısımlarında tadilat izleri gördük. Araştırdığımızda kiraladığımız evin projede sığınak olarak geçtiğini öğrendik" dedi. Karatay ilçesinde bazı apartmanlardaki sığınaklar ise ucuz ev arayan İranlı mültecilere 150 ile 250 YTL arasında bir fiyata kiralanıyor.

Profesyonel apartman yöneticiliği yapan Tayfun Aydeniz, yasal olmamasına rağmen özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde sığınakların inşaat çalışması yapılarak kiraya verildiğini söyledi. Belediyelerin her binayı denetleme durumu olmadığı için bu tür olayların ancak şikayet üzerine ortaya çıktığının altını çizen Aydeniz, gelen şikayetler sonrasında ilgili kurumların denetim yaptığını ve kanunlara aykırı bir durum olması halinde sığınakların eski haline getirildiğini bildirdi. Vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini anlatan Aydeniz, yaşanacak olumsuzluklardan herkesin etkileneceğini hatırlattı.

Konya Sivil Savunma Müdürü Nizamettin Tok, "Şikayet gelen sığınağı yerinde kontrol ediyoruz. Bizim tarafımızdan ruhsat verilip verilmediğine bakıyoruz. Sığınak ruhsatı verilmişse inceliyor ve yeniden sığınağa dönüştürülmesini sağlıyoruz" diye konuştu. Tok, "Sığınaklar, barış dönemlerinde kat malikleri tarafından herhangi bir tadilat yapmadan depo, ardiye ve benzeri amaçlarla kullanılabilir. Ev haline dönüştürülüp kiraya verilmesi durumunda ise kat malikleri adına sorumlu olan site yöneticisine cezai işlem uygulanır" şeklinde konuştu.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilçe genelinde 380 bin bağımsız bölüm bulunduğunu hatırlatarak, "Hangi birisinin amacı dışında kullanılıp kullanılmayacağını denetleyeceğiz. Bazı yöneticiler sığınakları kiraya veriyor olabilir. Bu konuda bize bilgi gelirse gerekeni yaparız" diye konuştu.

Sığınakların kullanımı 3194 sayılı imar kanuna göre çıkarılan ek yönetmelikle belirleniyor. Yönetmeliğin 13. maddesinde "...Sığınaklar, Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir. Bu sığınaklar bağımsız olarak sığınak amacı ile olsa dahi satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve amacı dışında kullanılamaz" ifadesi yer alıyor. Savaşlarda, doğal afetlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek için yapılan sığınaklar, mesken olarak kiraya veriliyor. Yeterli denetim yapılmadığı için ev olarak kiralanan sığınakların sayısı net olarak bilinmiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir