Haberler / ŞEHİR / Aydın Tarihi ve Turistik Mekanlar

Aydın Tarihi ve Turistik Mekanlar

1 Temmuz 2007, Pazar

Müze ve Örenyerleri

Aydın Müzesi

Aphrodisias Müzesi

Milet Müzesi

Aphrodisias Ören Yeri

Milet

Didyma (Yeniköy)

Alinda

Alabanda (Araphisar)

Nysa

Magnesia Admeandrum (Menderes Magnesia'sı)


Diğer Tarihi Yapılar

Küçük Ada Kalesi

Arpaz Kalesi (Arpaz Beyleri Konağı)

Körteke Kalesi

Cin Cin Kalesi

Bey Camii

Ramazan Paşa Camii

Üveys Paşa Camii

İlyas Bey Camii

Ahi İbrahim Türbesi (Ahi Bayram Türbesi)

Çiftlik Türbesi

Kurşunlu Manastırı

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı


Deniz Turizmi

Aydın ili, tarihi, kültürel ve doğal değerlerine sahip olmanın ötesinde, turizm faaliyetlerinin en yoğun olduğu Batı Anadolu'nun orta yerinde bulunmaktadır. Ayrıca, turizm açısından en önemli deniz sınır kapısına sahip olması, Aydın'ı, sektörün en gelişmiş illerinden biri haline getirmiştir.

Aydın ilinde iklimin uygunluğu ve uzun bir turizm sezonuna olanak sağlaması en önemli teşvik edici etkenlerden biridir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Aydın ilinde sıcak aylar çoğunluktadır. Aynı zamanda deniz suyunun sıcaklığı mayıs-ekim aylarını kaplayan senenin yarısında su sporları ve yüzme olanağı da sağlamaktadır. Ayrıca, deniz kıyısında halka açık plajlardan il içindeki yerleşmelerden ve çevre illerden gelenler, günübirlik veya hafta sonu olmak üzere yararlanmaktadırlar. Bu çeşit kullanım ulaşım rahatlığı ve iklim özellikleri nedeniyle oldukça yaygındır. Bu talebi başta Söke, Aydın, Nazilli ve Denizli oluşturmaktadır.

Turistlerin turizm çekiciliği açısından rağbet ettikleri plajlar; Pigale Plajı (Kuşadası), Kadınlar Denizi Plajı (Kuşadası), Güvercinada Plajı (Kuşadası), Yavansu ve Aslanburnu Plajı (Kuşadası), Güzelçamlı Plajı (Kuşadası), Altınkum Plajı (Didim), Tavşanburnu Plajı (Didim), Gevrek ve Akbük (Didim) plajlarıdır.


Yat Turizmi

Aydın'ın deniz kapısı Kuşadası Limanı olup, turist gemilerinin yanaştığı iki adet iskele ve ayrıca 650 yat kapasiteli yat limanı bulunmaktadır.


Termal Turizm

Aydın jeotermal kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel içinde en önemli termal turizm merkezi Germencik Alangüllü Kaplıcası'dır. Germencik'in dışında ikinci merkez ise Kuşadası - Davutlar'dır. Daha sonra Sultanhisar - Salavatlı, Ortaklak - Gümüşköy, Merkez - İmamköy Kaplıcası gelir.

Germencik Kaplıcası

Germencik ilçesine 10 km. uzaklıktadır. Suyu romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

Alangüllü Kaplıcası

Germencik ilçesine 9 km. uzaklıktadır. Suyu kükürtlü olup, romatizma, siyatik, bel ağrıları ve böbrek taşları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Davutlar Termal Kaplıcası

Kuşadası ilçesi, Davutlar beldesine 3 km. uzaklıktadır. Suyu romatizma, stres, damar sertliği, siyatik, artroz, osteoporoji, spendiyaloz, vitiligo, egzama, saç dökülmesi, cinsel iktidarsızlık, kısırlık ve sağlıklı zayıflamaya karşı kullanılmaktadır.

Kızıldere Kaplıcası

Buharkent ilçesine 3 km. uzaklıktadır. Kaplıca suyu sodyumbikarbonat ve sülfatlı olup, romatizma, siyatik ve kireçlenme hastalıklarına iyi gelir.

Salavatlı Kaplıcası

Sultanhisar ilçesine 9 km. uzaklıktadır. Suyu kükürtlü olup, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Gümüş Kaplıcası

Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesine 6 km. uzaklıktadır. Suyu bikarbonatlı, kükürtlü ve az gazlı olup, romatizma, kireçlenme, polinevrit hastalıklarına iyi gelir.

İmamköy Kaplıcası

Aydın'a 6 km. uzaklıktadır. Suyu kükürtlü olup, romatizma, mayasıl, ülser ve siyatik hastalıklarına iyi gelir.


Kuş Gözetleme

Bafa Gölü: Büyük Menderes Deltası'nın güneydoğusunda yer alan çok hafif tuzlu bir göldür.

Alan, bataklık kırlangıcı ve mahmuzlu kız kuşunun üreyen popülasyonları ile ÖKA (Önemli Kuş Alanı) statüsü kazanır. Büyük Menderes Deltası'ndan gelen tepeli pelikan yıl boyunca gölde görülebilir. Bafa Gölü kışlayan su kuşları açısından büyük önem taşır. Küçük batağan, bahri, kara boyunlu batağan, karabatak, küçük karabatak, boz ördek, elmabaş patka ve sakarmeke kışlayan başlıca türlerdir.


Yaban Hayatı

Aydın'ın orman varlığı bakımından zengin olması yaban hayvan varlığını da doğru orantılı olarak etkilemektedir.

En çok görülen kuş türleri; kerkenez, karaçaylak, mezgeldek, toy, orman çulluğu ve deniz kartalıdır. Su kuşlarından elmabaş, sakarmeke, baklakızı Aydın sınırları içerisinde en çok mevcut olanlarıdır. Vahşi hayvanlar olarak; ayı, yabandomuzu, çakal, vaşak, kurt, tilki, yaban kedisi ve sırtlan mevcuttur.

Kemirgenlerden gelincik, tavşan, su samuru, ağaç sansarı ve ot oburlardan yaban keçisi, alageyik ve karaca yörenin yaban hayvanlarını oluşturmaktadır.


Korunan Alanlar (Milli Parklar Ve Tabiat Parkları)

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı: Ege Bölgesi'nde Aydın'ın Kuşadası ve Söke ilçeleri sınırları içerisinde yer alan milli parka, Kuşadası–Söke karayolu ile ulaşılır. Milli park Kuşadası'na 28 km., Söke'ye 34 km. uzaklıktadır.

Samson Dağı'nın Ege Denizi'ne doğru uzantısıyla şekillenen Dilek Yarımadası'nın jeolojik yapısı palezoik şistler, mezozoik kalker ve mermerler ile neojen tortul kütlelerden meydana gelmiş, Menderes mastının bir parçasıdır. Yarımada kumlu, killi, yatık ve yüksek kıyı şekillerini içeren plajlarıyla ilgi çekici kıyı özelliklerine sahiptir.

Milli park nesli tükenmeye yüz tutmuş Anadolu parçasının batıda yaşadığı son noktadır. Ayrıca, Akdeniz ülkelerinde korunan türler arasında da bulunan Akdeniz foku ve deniz kaplumbağaları milli parkın kıyılarında yaşama ve üreme olanağı bulmuştur.

Milli parkın kuzeydoğusundaki Dilek Tepesi'nin eteğinde yer alan Güzelçamlı köyündeki M.Ö. 9.-8. yüzyıllarda kutsal sayılan İonia'nın siyasal ve bilimsel merkezi olan Panionion, konfederasyonun toplantı yeri olarak kullanılmıştır.

Güney Şelalesi Tabiat Anıtı: Bünyesinde üstün peyzaj değerlerini barındıran bir şelaledir

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir