Haberler / ŞEHİR / 'Ben yaptım oldu' mantığıyla sergilenen hukuk dışı davranışlar şehre zarar veriyor

'Ben yaptım oldu' mantığıyla sergilenen hukuk dışı davranışlar şehre zarar veriyor

9 Ocak 2010, Cumartesi

Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, 'ana cadde ve bulvarların temizlenmesi' konusunda Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği, 'yürütmenin durdurulması' yönündeki kararın gereğinin yapıldığını söyledi.

 Öztürk, "Seyhan Belediyesi tüm uygulamalarında olduğu gibi bu konuda da kanunları yerine getirmektedir. Ben yaptım oldu mantığıyla sergilenmeye çalışılan hukuk dışı davranışlar yalnızca Adana'ya zarar verir. Hiç kimse halkımızı yanlış bilgilendirmesin." dedi. 

"Hukuk herkese lazımdır. Hukuk ne derse o olur. Mahkeme kararları herkesi bağlar" diyen Başkan Öztürk, "Belediyeler hukuku uygulamak zorundadır. Bu konuda örnek olması gereken kurumların başında belediyeler gelir. Ben kendi adıma belediye başkanlığım öncesi ve belediye başkanlığım boyunca asla sertlik ve çatışma yanlısı olmadım." diye konuştu. Öztürk, 'Ana cadde ve bulvarların temizlenmesi' konusunda bölge mahkemesinin verdiği karara herkesin uymak zorunda olduğunu belirterek, "Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği bu karar tarafların herhangi bir yorumuna gerek bırakılmayacak derece de açıktır." şeklinde konuştu. 

Bazı çevrelerin İdare Mahkemesi'nin verdiği 'yürütmenin durdurulması' yönündeki kararının kesin olmadığı yönünde kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini de vurgulayan Başkan Prof. Dr. Öztürk, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesi şöyledir; 'Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.' Mevcut kanun böyle emrediyor. Biz kanunların gereğini yerine getiriyoruz. Mahkeme yürütmenin durdurulması kararını verdikten sonra ilgili belediyeye kararı bildirdik ve yasada yeri bulunan 30 günlük süreyi kendilerine verdik. 30 günün ardından 16 Aralık 2009 itibariyle 'ana cadde ve bulvarların temizlenmesi' işi artık mahkemenin bir emri olarak Büyükşehir Belediyesi'nin görevidir." 

Anahtar Kelime: 40
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir