Haberler / ŞEHİR / ÇÜ Kültür Merkezi olan Ramazanoğlu Konağı açıldı

ÇÜ Kültür Merkezi olan Ramazanoğlu Konağı açıldı

4 Haziran 2009, Perşembe

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra Çukurova Üniversitesi'ne (Ç.Ü) devredilen tarihi Ramazanoğlu Konağı halka açık Kültür Merkezi olarak hizmet verecek.

Ulu Cami Mahallesi'ndeki merkezin açılış töreninde konuşan Vali İlhan Atış, Adana'daki yöneticilerin artık tarihi eserlerine sahip çıkmak zorunda olduğunu vurguladı. Atış, bu konuda ilk adımı atarak, 10 milyon TL'lik bir proje ürettiklerini belirtip şunları söyledi; "Böyle Adana'nın tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmaya çalışacağız. Biz mutlak suretle geçmişimize sahip çıkıp, geleceğe de emin adımlarla yürüyeceğiz. Baş rol üniversite olacaktır."

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu da Ramazanoğlu Konağı'nın Adana'ya kazandırılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Bu konudaki çalışmalarından dolayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür eden Akınoğlu, kültür varlıklarının korunmasında ciddi sorumluluklarının bulunduğuna dikkat çekti. Ramazanoğlu Konağı'nın ÇÜ Mezunlar Derneği'ne kiralandığını dile getiren Akınoğlu, yapının üniversitenin kullanımına sunulduğunu bildirdi. Konağın sosyal bir tesis olarak Adana halkına açılarak devamlı canlı tutmayı amaçladıklarını kaydeden Prof. Dr. Akınoğlu, ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin yanında Ç.Ü'deki birçok kongreyi bu mekânda gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise tesisin açılışının kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını ifade etti. Başbabakanlık Başmüşaviri Yıldırım Ramazanoğlu ise eserin Adana'ya kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Anahtar Kelime: 15
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir