Haberler / ŞEHİR / Dahilde işleme rejimi yüzünden zeytin ihracatçıları Mısır'a taşınmayı düşünüyor

Dahilde işleme rejimi yüzünden zeytin ihracatçıları Mısır'a taşınmayı düşünüyor

26 Şubat 2008, Salı

Avni Güzel isimli zeytin ihracatçısı Mısır'a taşındı. Tonunu 1000 dolara aldığı zeytini işledikten sonra 3 bin dolara satan Güzel, Türk ihracatçısının kafasını karıştırdı. Dahilde işleme rejimi talebi kabul edilmeyen zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, bu örnekten yola çıkarak Mısır'a taşınıp taşınmamayı tartışıyor.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Avni Güzel isimli zeytin ihracatçısının Mısır'dan çok memnun kaldığını belirterek "Mısır, zeytin ve zeytinyağında bize rakip olan bütün ülkelere ucuz hammadde sağlıyor. Biz de bu avantajdan yararlanmak istiyoruz." dedi. Tüm rakip ülkelerde dahilde işleme rejiminin serbest olduğunu ifade eden Güreli, "Biz de Türkiye'ye ihraç kaydıyla ürün getirip serbestçe işlemek istiyoruz. 10 konteyner Mısır'dan dört konteyner iç piyasadan alıp paçal eder böylece pazarı kaybetmeyiz. Türkiye'deki en büyük kutulu zeytin ihracatçısı Ece Zeytinleri'nin sahibi Mustafa Gökalp, Romanya Carrefour'daki raflardan çekilmek zorunda kaldı. 2012 yılına kadar o piyasaya girmesi zor. Ece markası dünyada marka oldu. Yazık değil mi pazardan çekilmesi." diye konuştu. İhracatçılar olarak ABD, Kanada, Rusya, Ukrayna ve Romanya'da pay almaya başladıklarını, tonda 500 dolar desteğe rağmen bu işi yapamaz hale geldiklerini anlatan Güreli, 2000 ton olması gereken ihracatın 120 tonlar mertebesine düştüğünü ifade etti.

14—15 yıldır zeytin ihracatı yaptıklarını ve belli bir yere geldiklerini ifade eden Ece Zeytinleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökalp, ihracatta açık ara birinci olduklarını, markalı kutulu olarak Romanya ve Bulgaristan'a iri kalibre zeytin sattıklarını anlattı. Gökalp, bu yıl iri zeytin az olduğu için Romanya'da Carrefour'lardan çıkmak zorunda kaldıklarını doğruladı. Mısır'dan Romanya'ya 700—800, mevsiminde 500 dolara kadar ürün satıldığını ifade eden Gökalp "Ama Romanya'daki diğer marketlerde ürünlerimiz satılmaya devam ediyor." dedi. Türkiye'nin kapalı ekonomi olmaması gerektiğini, dar mantıkla uluslararası piyasalarda marka olunamayacağını anlatan Mustafa Gökalp, şunları söyledi: "Kaliteyi ve sürekliliği sağlamamız lazım. Esneklik sağlanarak yapılması lazım. Bizim iç piyasaya mal satmak gibi bir talebimiz olmadı. Bütün sektörlere, armut, muz, cevize verilen imkânın zeytine de verilmesini istiyoruz. Bir arkadaşımız orada tesis kurdu. Romanya'ya mal gönderiyor. Ben de Mısır'a gidersem bu ülkenin önünü açmış olurum. İşi öğretirim. Bu ülkenin insanlarına iş veririm. Türkiye'de işsizlik varken bunu nasıl yaparım? Vatan millet sevgisi beni Mısır'a gitmekten alıkoyuyor ama böyle giderse bir çok arkadaşımız Mısır'a gidebilir. 15—20 yılın teknolojisini bu ülkeye öğreterek bize rakip haline getirebilir. Oysa malı buraya hammadde olarak getirsek, kendi işçimiz kazanır. 130 arkadaşım sadece fabrikada çalışıyor. Pazarlaması var, alt birimleri var. Bu insanları kapının önüne koyup nasıl gideyim? Sonuna kadar dayanmaya çalışacağım."

DAHİLDE İŞLEME REJİMİ NEDİR?

Bir tür ihracatı teşvik sistemidir. İthal edilen ürünü işleyerek yurt dışına satmaktır. Yurt dışına satılmak kaydı ile getirildiği için gümrük vergisinden muaftır. Teşviklerden yararlanabilmek için dahilde işleme izin belgesi alınması zorunludur.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir