Haberler / ŞEHİR / Develi ikinci Çukurova olmak için atağa geçti

Develi ikinci Çukurova olmak için atağa geçti

18 Mart 2007, Pazar

Kayseri'nin Develi ilçesi sınırları içerisine yapılan ve tarım sektörüne çok ciddi katkı sağlaması beklenen Gıcık tünelinin ardından yeni bir baraj projesinin hazırlandığı belirtildi.

Develi-Gümüşören Barajı olarak adlandırılan yeni projeyle bölgenin tarım arazilerinin veriminin önemli ölçüde artacağı bildirildi.

Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, bölgeyi ikinci Çukurova haline getirebilmek için tüm imkanları kullanmaya çalıştıklarını söyledi. Zamantı Irmağı üzerinde ve Zamantı derivasyon tünelinin ön kısmında DSİ tarafından; sulama ve enerji üretimi amaçlı planlanan baraj çalışması projesinin tanıtımı yapıldı. Baraj projesinin 95 milyon YTL'ye mal olacağını ifade eden Başkan Özkan, baraj tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra yıllık 23 milyon YTL sulama geliriyle 1 milyon YTL elektrik enerjisi geliri elde edileceğini kaydetti. 2 bin 780 hektarlık alanın basınçlı sulama sistemiyle sulanabileceğini söyleyen Özkan, projenin kendini 4 yıl gibi kısa bir zamanda amorti edebileceğini belirtti. Projeden Yenice köyü, Beşkardeş ve Melengi mezralarında toplam 210 hanenin etkileneceğini aktaran Başkan Özkan, 13 bin dekar alanda baraj gölü oluşacağını dile getirdi. Baraj çalışmasının aşamalarını anlatan DSİ yetkilileri ise, istimlak görevlilerinin köylere giderek vatandaşlarla bire bir görüşüp karşılıklı olarak anlaşma yoluyla istimlakların yapılacağını bildirdi. İsteyenlerle mesken karşılığı, talep halinde mesken ve arazi karşılığı arazi şeklinde de anlaşma yapılarak vatandaşın mağdur edilmeyeceğini aktaran yetkililer, sulama hakkında ilgi verdi. Basınçlı sulama sisteminin mevcut sondajlarda da yapılabileceğini dile getiren yetkililer, müracaat etmeleri halinde her çiftçiye ya da birliğe yardımcı olunacağını kaydetti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir