Haberler / ŞEHİR / Dikmen Vadisi son etapta çalışmalar yakında başlıyor

Dikmen Vadisi son etapta çalışmalar yakında başlıyor

16 Kasım 2010, Salı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm projeleri kapsamında 4. ve 5. Etaplar olarak bilinen Son Etap'ta çalışmaların çok yakında başlayacağını bildirdi.

Başkan Gökçek, Dikmen Vadisi'nde belediye ile sözleşme imzalamamakta direnen ve "Kamulaştırmasız el atma" davası açan vatandaşlara da ayrı bir imar adasında konut yapma olanağı sunulacağını belirterek, "Ancak ilgili mevzuata göre bu hak sahipleri, kamulaştırma dışında kendilerine kalan arsaların büyüklükleri oranında, altyapı ortak giderlerine katılmak zorunda kalacaklar." diye konuştu. Dikmen Vadisi 1, 2 ve 3. Etap projelerinin devamı niteliğindeki Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki maliklerle, hak sahiplerinin yüzde 90'ının konut anlaşmalarını yaptığını, ancak açılan dava sonucunda projenin 2 yıl önce iptal edildiğini hatırlatan Gökçek, "Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından Bakanlar Kurulu'nda alınan Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Projesi'nin sınır onayı ve Belediye Meclisi'nde alınan projenin devamına yönelik karar ile işgalci konumundaki vatandaşların durumunda bir değişiklik olmamıştır." diye konuştu. Başkent'in gecekondulardan arındırılması için başlattıkları kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yaşanan sıkıntıların "değer artışlarından haksız bir şekilde kazanç elde etmek isteyenlerin oyunları" nedeniyle yaşandığını ifade eden Başkan Gökçek, "Bu projenin uygulama alanında bazı vatandaşların açmış olduğu davalar sonucunda çalışmalar durdurulmuş, belediye ile sözleşme imzalayan vatandaşlar da bu durum nedeniyle mağdur duruma düşürülmüştür." diye konuştu.

Anahtar Kelime: 12
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir