Haberler / ŞEHİR / 'Döndolaş mahallesi, arabul sokak' esprili adresler, versiyon değiştirdi

'Döndolaş mahallesi, arabul sokak' esprili adresler, versiyon değiştirdi

'Döndolaş mahallesi, arabul sokak' esprili adresler, versiyon değiştirdi
SOKAK İSMİ YA DA KAPI NUMARASI BİLMEYENLERİN GARİP İFADELERLE TARİF ETMEYE ÇALIŞTIĞI ADRESLER, POSTACILARI ÇİLEDEN ÇIKARTIYOR.
10 Ağustos 2008, Pazar

Bir dönemlerin mektup adreslerindeki "Döndolaş mahallesi, arabul sokak, no: kapıda yazılı" şeklindeki espriler, Zonguldak'ta farklı versiyonlarıyla devam ediyor. Postacıları çileden çıkartan kimi mektuplarda, "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa"dan, "Bilmem ki nere"ye kadar ilginç adresler yer alıyor.

23 Ekim 1840 tarihinden bu yana hizmet veren Posta Telefon Telgraf (PTT) Teşkilatı, 'Teknolojik gelişmelere yenik düştü' denirken, resmî kurum tebligatları, kredi kartları ve GSM faturalarıyla yeniden gözde bir kuruluş haline geldi. Ancak hizmetlerinde değişmeyen bir sıkıntıları var: Kimilerinin muziplik olsun diye, kimilerinin de adresi tam bilmediği için gayet ciddi olarak yazdığı birbirinden komik adresler.. Bir taraftan küreselleşen dünyanın gereklerini yerine getirerek yenilenen kurum, diğer taraftan da akla hayale gelmeyen adreslerin yazılı bulunduğu mektupları sahiplerine ulaştırmaya çalışıyor.

Zonguldak'taki postacılar, adres kısmında Türk mizahına konu olacak şekildeki yazılar için kafa kafaya vererek akıl yürütme yapıyor. Farklı adresli mektupları tecrübelerine dayanarak ve alıcının izini sürerek bulmaya çalışan postacılar, alıcısını bulamadıklarını, dağıtım servisinin camına asıyor. Bunlar arasında 'Hamdi bakkala bırak', 'sokağın başından 50 metre sağa dön, 5 metre aşağıya git, kenarda sarı bir ev var'a kadar ilginç ifadeler bulunuyor. Adresler bazen 'demir kapılı ev' oluyor, bazen de 'Osman Ağa'dan sor'a dönüşüyor.

Garip ifadeli adresler, genellikle imarsız-iskansız ve plansız yerleşim bölgelerini kapsıyor. Sokak ismi ya da kapı numaralarının tam olarak bilinmediği yerler için vatandaşlar böylesi tarifli adresler yazıyor. Zonguldak PTT Merkez Müdürlüğü Başdağıtıcısı Eyüp Çakır, "Artık insanların birbirine mektubun kenarlarını yakarak yazdığı aşk mektupları ya da dostların birbirine yazdığı kibar ifadeli mektupları taşımıyoruz. Çünkü bu klasik mektuplaşmalar çok eskilerde kaldı. İnsanlar artık sanal alemde elektronik postalar ve cep telefonu mesajlarıyla haberleşiyor." diyor. Posta teşkilatının günümüzde daha çok cep telefonları faturaları ve kredi kartı ekstreleri dağıttığını anlatan Çakır, "En fazla faturalar, icra, tebligat ve mahkeme sonuçları gibi mektupları ulaştırıyoruz. Alıcılara biz ulaştırdığımız için tepki görüyoruz. Sanki bu icrayı yapan bizmişiz gibi vatandaş bize tepki gösteriyor." açıklamasında bulunuyor. İnsanların neden tuhaf adres yazmaya ihtiyaç duyduğuna bir anlam veremediklerini anlatan Çakır, "Kimileri bilgisayar ortamından çıkan mektuplar. Hakikaten vatandaşın verdiği adresler böyle. Ciddi ciddi yazıyorlar. İşlerimizin arasında bir de bu adresleri bulmaya çalışıyoruz. Postacı arkadaşlarımız dolaştığı yerlerde geze geze çalıştığı sokaktaki insanlarla iç içe oluyorlar. Ailelerin çocuk sayısını dahi bilebiliyoruz." ifadelerine yer veriyor.

Baş dağıtıcı Çakır, kayıtlarda geçmeyen, insanın aklına hayaline gelmeyen adreslerin yazıldığını hatırlatarak şöyle konuşuyor: "Öyle mektuplarla karşılaşıyoruz ki 'sokağın başından 50 metre sağa dön, 5 metre aşağıya git, kenarda sarı bir ev var' demiş mesela. 'Çeşmenin yanına gittin mi, demir kapılı ev' diyen çıkmıştı. 'Şu sokaktaki Osman Ağa'dan sorduğunda bulunur' gibi adresler dahi gördük. Zonguldak merkezinde böyle dağıtım alanı olmadığı halde bir vatandaş şöyle adres yazmış: 'Giresun Mahallesi, Sis Sokak, Bakkal Bilmem Kim'. Ama biz bunu postacı arkadaşlarımızla mahalle ve sokaklardaki bakkal ve esnafları tanıdığımız için sora sora arıyoruz. İzini sürerek mektupları vatandaşlara ulaştırıyoruz."

Postacıları canından bezdiren ve çoğunluğu bulunan ilginç mektuplardan bazıları da şöyle: "Bir banka tarafından gönderilen mektupta adres olarak: Sayın Ali Osman T., Emekli Kapıcı, Zonguldak.. Beycuma Kapalı Cezaevi'nden S.Ç. isimli mahkûmun gönderdiği mektuptaki adres: Alıcı: Şakir A., Giresun Mahallesi, Sis Dağı Sokak, Hamdi Bakkala Bırak, Zonguldak.. Ay Air Mail Dar Avion isimli yabancı adresten gelen bir mektup adresi, Alıcı: Mr. Dark Light9 Chaes, Orası Burası Sokak No:43 Zonguldak.. Yine If Undelivered Please Retum to Ireland'dan gönderilen bir mektuptaki adres: Sayın Ertan A., Bilmem Ki Nere, Zonguldak, Turkey".

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir