Haberler / ŞEHİR / Düzceli aileler ekmeğini 'fındık'tan kazanıyor

Düzceli aileler ekmeğini 'fındık'tan kazanıyor

Düzceli aileler ekmeğini 'fındık'tan kazanıyor
30 Ağustos 2012, Perşembe

Düzce'nin Güzeldere köyünde sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkan köy sakinleri, günlerini her gün dik rampaları aşarak geldikleri fındık bahçelerinde geçiriyor.

Bahçe sahiplerinden Hasan Ali Seydioğlu, havaların sıcak olmasından dolayı sabah erken saatlerde ailesiyle zorlu bir yolculuğa çıkarak fındık bahçesine ulaştıklarını söylüyor. Hep birlikte ağaçları sallayarak yere düşen fındıkları topladıklarını anlatan Seydioğlu, "Çok dik rampalardan buralara geliyoruz; ama artık alıştık. Zor oluyor ama unutuyoruz. 'Ne zaman akşam olacak?' diye bekliyoruz ama ertesi gün yine bahçemize geliyoruz." diye anlatıyor.

Seydioğlu ailesi zamanlarının çoğunu fındık bahçesinde geçirdikleri için işlerini eğlenceli hale getiriyor. Pikniğe gider gibi yola çıkan aile, yanlarında semaverlerini, yiyeceklerini de alıyor. Sabahın erken saatlerinde 2 saat çalıştıktan sonra semaverde demlenen çay eşliğinde kahvaltılarını yapıyorlar. Güle oynaya vakit geçirip tekrar işlerinin başına dönüyorlar.

Fındığın toplandıktan sonra harmanlandığını bildiren Seydioğlu, binbir emekle toplanan fındığın geçtiği işlemleri de şöyle anlatıyor: "Fındığı harmanda 2-3 gün güneş altında beklettikten sonra patozcudan gün istiyoruz. Fındığımızı patoza (harman makinesi) veriyoruz. Orada tane şekline dönüşüyor. Tanenin de 2-3 gün güneş altında bekletilerek kurutulması gerekiyor. Burada hasarlı ve yabancı fındıkları ayıklıyor, çuvallara dolduruyoruz. İhtiyacımız varsa hemen gönderiyor ya da evde bekletiyoruz. Yaklaşık 2 aylık bir işlemin ardından fındık, tüketilebilir hale geliyor."

Eşiyle ve çocuklarıyla birlikte fındık toplayan Emine Seydioğlu da bütün zorluklara rağmen dağ yamaçlarında çalıştıklarını ifade ederek, hasat dönemini şöyle anlatıyor: "1 haftadır fındığımızı topluyoruz. 5 çocuğum var. Hem onlara bakıyorum hem de bahçede çalışıyorum. Tek başımıza olsak zorlanabiliriz belki ama eşimle beraber olunca zor gelmiyor." Sağlık Meslek Lisesi mezunu Büşra Seydioğlu ise anne ve babasına bahçede yardım ettiğini belirtiyor. Üniversiteyi Amerika'da okuyacağını belirten Seydioğlu, "Gitmeden aileme yardımcı oluyorum. Zorluklarına alıştık artık." diye konuşuyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR