Haberler / ŞEHİR / Hayvan gübresinden gaz elde eden mucit, 20 yıldır tüp kullanmıyor

Hayvan gübresinden gaz elde eden mucit, 20 yıldır tüp kullanmıyor

15 Şubat 2005, Salı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler köyünde hayvan gübresinden metan gazı elde eden 45 yaşındaki Recep Günaydın, 20 yıldır evine mutfak tüpü satın almıyor.

İlkokul mezunu mucidin bulduğu “gübreli enerji sistemi” hakkında bilgi almak isteyenler hergün Recep Günaydın’ın evini telefon yağmuruna tutuyor. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi de Günaydın’ın “gübreli enerji sistemi”ni inceleme altına aldı.

Süleymanbeyler köyünde dolmuş şoförlüğü yapan Recep Günaydın (45), hayvan gübresini su ile karıştırarak metan gazı elde etti. Yaptığı sistemin kendisine sıfır maliyete mal olduğunu belirten Günaydın, sistemin çalışması hakkında ise şu bilgileri verdi: “İnek beslediğim için bolca hayvan gübresi var. Sistemi çalıştırmak üzere kurduğum depoya belirli bir miktar su koydum. Sonra deponun içine hayvan gübresi attım. Bu karışımdan metan gazı elde ettim. Metan gazının depolanması için bir yer yaptım. Depodan eve bağladığım boru ile gazı mutfak ocağında kullanmaya başladım. Kullanmadığım zaman gaz depolanıyor.”

Günaydın, gerçekleştirdiği buluş ile Türkiye’nin enerji sorununun azalacağına vurgu yaparak, “Yaptığım tespitlere göre Türkiye’de 11 milyon büyükbaş hayvan var. Bu hayvanlardan elde edilen 30 milyon ton gübre boşa gidiyor. Bunun, enerjiye dönüştürülmesine çalışmalıyız. Bana yardım etsinler bu sistemi geliştireyim.” dedi. Günaydın, gerçekleştirdiği “biyo enerji sistemi”nin kamuoyuna yansıdıktan sonra Türkiye’nin birçok yerinden arandığını, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin de sistemi inceleme altına aldığını söyledi. Evin tek çocuğu olan Recep Günaydın, sistem hakkında bilgi almak için bazı belediye başkanlarının evine bile geldiğini ifade etti.

“Biyo enerji sistemi” dediği buluşunu 20 yıl önce gerçekleştirdiğinin altını çizen Günaydın, “20 yıldan beri mutfak tüpü kullanmıyorum. Bu sayede gelirim arttı. Her ay bir mutfak tüpü parası vermekten kurtuldum.” diye konuştu. Recep Günaydın’ın eşi Emine Günaydın (44) da eşinin bu çalışmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, daha önce her ay bir tüp değiştirmek zorunda kaldığını, sistem sayesinde şimdi tüp masraflarından kurtulduğunu vurguladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir