Haberler / ŞEHİR / HENDEK

HENDEK

HENDEK
1 Temmuz 2007, Pazar

İlçemiz, 1924 yılında Kocaeli İli'ne bağlı bir ilçe iken, 1954 yılında kurulan Sakarya İli'ne bağlanmıştır. Eski E-5 yeni adı ile D-100 karayolu üzerinde İstanbul'a 170 km, Ankara'ya 275 km, Adapazarı'na 30 km mesafede kurulmuştur.

Deniz seviyesinden yüksekliği 175 metredir. 6300 hektar alana yayılan ilçemizin bu günkü nüfusu 70 binlere dayanmaktadır. Ülkemizde söz sahibi olan Aytaç, Kardelen, Flora, pınar ve saka su fabrikaları ilçemizde olmasının yanı sıra sınırlarımız içinde bulunan Dikmen Balkaya ve Uludere mevkiinden de içme suyu elde edilmektedir.

İlçemizin etrafı zengin ormanlarla çevrilmiş olup zümrüt gibi yeşillikler arasında yer almaktadır. İlçemizin ana caddeleri çınar ağaçları ile süslüdür. Kuzeyinde Çamdağı güneyinde Keremali Dağı bulunur. Bu dağlar ormanlık olup; kayın, meşe, ıhlamur, kestane, dışbudak, köknar vb... ağaçlarından oluşur. Uludere; ilçemizin ortasından geçmekte olup, mesire yeri olarak kullanıma müsaittir. Ülkemizin her köşesine karayoluyla ulaşım her an mümkün olup, Yurt içi ve yurt dışı TIR taşımacılığı ve nakliyecilikte hayli gelişmiştir. Hendek halkı önceden tütün rençperliği ile geçinirken, bugün geçiminin büyük bir bölümünü fındık üretimiyle sağlamaktadır. Hendek'te bulunan Sakarya II. Organize Sanayi bölgesinde halen 14 fabrika bulunmaktadır.

İlçemizde Sakarya Üniversitesine bağlı Hendek Eğitim Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulunda gece ve gündüz öğretim yapılmakta olup, öğrenciler için geniş yurt imkanları mevcuttur. İlçede Temmuz ayının 2. hafta sonunda Çiğdem Yaylası şenlikleri yapılmaktadır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir