Haberler / ŞEHİR / İstanbullular, her problemini Beyaz Masa'nın çözmesini bekliyor

İstanbullular, her problemini Beyaz Masa'nın çözmesini bekliyor

İstanbullular, her problemini Beyaz Masa'nın çözmesini bekliyor
31 Mart 2010, Çarşamba

İstanbullular, iş ve burs başvurularından ulaşıma, yol bakımından kedi-köpek şikâyetlerine, hız kesicilerden ilaçlamaya varıncaya kadar her türlü taleplerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Beyaz Masa birimine iletiyor. Beyaz Masa'ya son 5 yılda 3 milyon 500 bin başvuru yapıldı.

İstanbul'da yaşayan vatandaşların şehrin sorunlarıyla ilgili şikayet, öneri ve taleplerine cevap vermek için hizmet veren Büyükşehir Belediyesi'nin Beyaz Masa birimine günde yaklaşık bin 500 başvuru geliyor. Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne bağlı Bayaz Masa'ya gelen başvuru rakamları, yıllara göre vatandaşların ihtiyaçlarındaki değişikliği de göz önüne seriyor. Gelişen teknoloji ve sorunların çözümü için yapılan yatırımlar şehrin ihtiyaçlarındaki öncelikleri değiştiriyor. İstatistiklere göre 5 yıl önce İstanbullular en çok zabıtai işlemler için belediyeye başvururken 2007 ve 2008 yıllarında aydınlatmaların bakımları İstanbulluların en büyük derdi oldu. Geçtiğimiz yıl ise bu listenin ilk sırasını iş başvuruları aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Beyaz Masa Birimi'ne gelen başvuralar 48 saat içerisinde yanıtlanıyor. Vatandaşlar bu birime ALO 153 Çağrı Merkezi'nin yanı sıra internet, posta, telefon, faks gibi 10 farklı yolla başvurabiliyor. İstanbul'la ilgili her türlü konuya cevap verilen ve 1994 yılında kurulan Beyaz Masa, vatandaş ile yönetim arasındaki iletişimi sağlayan köprü görevini görüyor. Birime gelen başvurular, belediyenin ilgili daire başkanlıkları, müdürlükleri, iştirak şirketleri ve müdürlüklerine iletiliyor. Beyaz Masa'da görevli operatörler, bilgi takibini yaparak vatandaşa konu hakkında en geç iki gün içerisinde dönüş yapıyor.

Beyaz Masa'ya gelen başvurular sözlü ve kayıt altına alınanlar olarak ikiye ayrılıyor. Vatandaşlar iş ve burs başvurularından ulaşıma, yol bakımından kedi köpek şikayetlerine, hız kesicilerden ilaçlamaya varıncaya kadar taleplerini buraya iletiyor. Kuruma son 5 yılda 3 milyon 500 bin başvuru geldi. Geçtiğimiz yıl ise çeşitli konularda toplam başvuru 433 bini buldu. Bunların 7 bin 522'si iş başvurusu oldu ve listede ilk sıraya yerleşti. Bunu 4 bin 745 ile zabıta alanı ile ilgili başvurular takip etti ve 2 bin 926 başvuru ile de Bakım-Onarım- Asfalt hakkındaki şikayetler listede 3. sırada yer aldı. Bu sırayı sosyal yardımlar, ilaçlama talepleri, taksici şikayetleri, aydınlatmaların bakımı, kedi-köpek şikayetleri, yeni otobüs güzergahı, gürültü şikayetleri, burs başvuruları ve metrobüs hakkındaki şikayetler takip etti.

Beyaz Masa, İBB alanına girmeyen konular hakkında da gelen başvuruları vatandaşın talebi olması durumunda kayda alıp bilgi takibini vatandaş adına yapıyor. İlgili kurumla irtibata geçilip süreç sonunda başvuru sahibine geri dönülerek bilgi veriliyor. Yetkililer, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı ilgilendiren konularda bile vatandaşın beyaz masadan bilgi talep ettiğini belirtiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir