Haberler / ŞEHİR / K yetki belgesi ile ilgili mevzuat, haftaya değişiyor

K yetki belgesi ile ilgili mevzuat, haftaya değişiyor

17 Şubat 2008, Pazar

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Melih Yurter, 'K Yetki Belgeleri'nde, yeni bir düzenlemeye gidildiğini, önümüzdeki hafta yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Kullanım amacı 'hususi' ve taşıma türü 'kişi' olan araçlarda sorun oluşturan konuların hazırlanmakta olan mevzuat değişikliği ile düzeltileceğini belirten Yurter, "Bakanlık yetkilileri ile yapılan toplantıda sorunlar dile getirildi. Yetkililer, yeni yönetmelik çalışması yapıldığını ve K Yetki Belgeleri konusunda değişiklikler yapılacağı müjdesini verdi." dedi.

Düzenlemeneni önümüzdeki hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin beklendiğini dile getiren Yurter, "İl sınırları içinde kendi iştigal konusu ile ilgili kendi yükünü taşıyanlar araç istihap haddi ile net ağırlığı toplamı 3.5 ton ve altı araçlar Yıldızlı K 2 belgesi alıyorlardı. Değişiklik ile K2* (yıldızlı K2) belgelerindeki il sınırı kısıtlaması kalkacak. K2* yetki belgesi alan araçlar yurt genelinde kendi iştigal konusu ile ilgili ticari eşyalarını taşıyabilecekler." diye konuştu. Yurter, kendi yükünü taşıyan araç istihap haddi ile net ağırlığı toplamı 3.5 ton ve altı olan araçların alacakları K2* belgesi ile il sınırları içinde ticari nakliyecilik yapan araç istihap haddi ile net ağırlığı toplamı 3.5 ton ve altı araçların alacakları K1* belgesinde uygulanan yüzde 87 ücret indiriminin de yüzde 94'e çıkacağını kaydetti.

Ruhsatları ticari olarak düzenlen ancak ticari amaçlı olarak kullanılmayan araçlar hakkında da değişiklik yapılacağını bildiren Yurter, gerçek kişilerin sahip olduğu Doblo, Partner, Caddy, Vito, Connect, Kangoo gibi ruhsatında kamyonet yazan fakat kullanım amacı 'hususi' ve taşıma türü 'kişi' olan araçların durumunun da netlik kazandığını söyledi. Bu tür araçların ticari faaliyette kullanılmadığını, ticari eşya taşınmıyor ise belge alma zorunluluğunun olmayacağını aktaran Yurter, tüzel kişi sahipli araçlarda ise belge aranılacağını kaydetti. Yurter, aynı anda K1 ve K2 yetki belgesine kayıtlı araçların, 30 Haziran 2008'e kadar taşıma faaliyetlerine göre tercih yaparak, tek bir kayıtta kalabileceklerini ifade etti. Yurter, öte yenden K1 ve K3 Belgelerinin yıllık faaliyet icmal raporlarının bu yıl aranmayacağını söyledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir