Haberler / ŞEHİR / Kağıthane yağlı güreşleri, pehlivanların akınına uğradı

Kağıthane yağlı güreşleri, pehlivanların akınına uğradı

Kağıthane yağlı güreşleri, pehlivanların akınına uğradı
12 Haziran 2006, Pazartesi

Kâğıthane Belediyesi’nin düzenlediği ‘15. Kâğıthane Yağlı Güreşleri’ Türkiye’nin birçok yerinden gelen 900 güreşçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kıyasıya mücadelenin olduğu güreşlere havanın da serin olmasıyla ilçe halkı büyük ilgi gösterdi. Her yıl geleneksel olarak yapılan güreşler minik güreşçilerin mücadelesiyle başladı. Ağabeylerine özenen minik güreşçiler birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. 7 yaşındaki Furkan Çelik’in, zorlu mücadelenin ardından rakibinin sırtını yere vurması, seyirciler tarafından büyük alkış aldı. Kâğıthane Belediyesi’nin her yıl Sadabad Şenlikleri kapsamında gerçekleştirdiği yağlı güreşlere geçen yılın başpehlivanı Şükrü Kazan, Ömer Aslan Taş, Ümit Balta, Kadir Ergin ve Kenan Şimşek gibi tanınmış 30 başpehlivan katıldı. Güreşçiler minikler, tozkoparan, deste, küçük orta, büyük orta, başaltı ve başpehlivanlık olmak üzere toplam 7 dalda mücadele verdi. Müsabakaları izleyenler arasında 11 bin YTL’ ye geçen yılın güreş ağalığını kazanan Salih Yaman ve çok sayıda güreş ağası yer aldı. Kâğıthane Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi gösteren ilçe halkına seslenen Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, tüm sporcu ve katılımcılara teşekkür ederek “Biz ata sporumuzu kendi imkânlarımızla geleneksel hale getirdik. Böyle etkinliklerle ata sporumuzu gelecek nesillere taşıyacağız.” dedi. Sadabad Şenlikleri’ni yapacakları yeni çalışmalarla senenin 365 gününe yayacaklarını söyleyen Kılıç, böylece ilçede her gün spor ve kültürel etkinliklerin düzenleneceğini ifade etti.

Zaman

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir