Haberler / ŞEHİR / Kapıkule'de

Kapıkule'de

Kapıkule'de
25 Ekim 2011, Salı

Yurtdışından ithal edilen canlı hayvanların gümrük kapılarında yaşadığı eziyet Avrupalı hayvanseverleri harekete geçirdi. Merkezi Hollanda'da bulunan Eyes on Animals ile Almanya merkezli Animal Welfare Foundation üyeleri, ithal hayvanların taşınma şartlarını incelemek üzere Kapıkule'ye geldi.

Avrupalı hayvanseverler, Türkiye'nin ithal ettiği hayvanların içinde bulunduğu şartları görmek üzere Kapıkule Sınır Kapısı önünde inceleme yaptı. Türkiye'de et fiyatlarının yükselmesiyle firmalara canlı hayvan ithal etme izni verilmesinin ardından yurt genelinde birçok kişi ve firma Avrupa'nın değişik ülkelerinden canlı hayvan ithaline başladı. Bu kapsamda ithal edilen hayvanlar TIR'lara yüklenerek uzun bir yolculuğun ardından Kapıkule ve diğer sınır kapılarından yurda getiriliyor. Ancak ithalatçı kişi veya firmaların yanlış veya eksik beyanda bulunmaları sebebiyle hayvanlar gümrük çıkışında denetime tabi tutuluyor. Uzun süren bu incelemeler sebebiyle hayvanlar uzun müddet aç ve susuz kalıyor. Geçen süre içinde hayvanların bir bölümü araçların içinde telef oluyor.

Hayvanların yaşadığı bu olumsuzluklar Avrupalı hayvanseverlerin dikkatini çekti. Merkezi Hollanda'da bulunan Eyes on Animals ile Almanya merkezli Animal Welfare Foundation üyeleri, ithal hayvanların taşınma şartlarını incelemek üzere Kapıkule Sınır Kapısı'na geldi. Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra sağlık kontrolü yapılması ve uygunluk belgesi verilmesi için hayvanların günlerce TIR'ların içinde bekletildiğini belirten hayvanseverler, bu süre içinde hayvanların açlık ve susuzluk çektiğini anlattı. Hayvanseverler, işlemlerin hızlandırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceklerini bildirdi.

Hayvanseverler, Yunanistan'dan ithal edilen koyunların bulunduğu bir TIR'da inceleme yaptı. TIR içindeki 400 civarında koyunun beş günden bu yana bekletildiğini ifade eden Eyes on Animals Raportörü Lesley Moffat, koyunların araç içerisinde beklemesinin doğru olmadığını kaydetti. Koyunların 5 gündür dorsenin içinde aç ve susuz olarak bekletildiğine dikkat çeken Moffat, "Ne zaman yola devam edeceklerini bilmiyoruz. 5 tanesinin öldüğünü gördük. Geniş bir alana ihtiyaç duyuyorlar. İşlemlerin tamamlanması beklenirken, hayvanlar araçtan indirilip beslenmeli." dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı'na her gelişlerinde hayvanların ciddi zarar gördüğüne tanık olduklarını ifade eden Moffat, şöyle konuştu: "Hayvanlar uzun süre bekliyorlar ve değişen bir şey yok. Bakanlık yetkilileriyle görüşeceğiz ve bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz. Hayvanlar için çok üzgünüz. Bazen sürücüler su ve yem veriyorlar, ama araçlarda çok sayıda hayvan olduğu için hepsi bu imkandan yararlanamıyor. Ve korkunç koku sebebiyle nefes almakta zorlanıyorlar."

Alman Animal Welfare Raportörü Iris Baumgartner ise Türkiye'nin Avrupa'nın değişik ülkelerinden canlı hayvan ithal ettiğini dile getirerek, yolculuk sırasında hayvanların ciddi sıkıntılar çektiğini anlattı.

Çok uzak mesafelerden getirilen hayvanların aç ve susuz bir şekilde bırakıldığını kaydeden Baumgartner ise şu bilgileri verdi: "Hayvanlar, buraya ulaştıklarında güçsüz düşüyor. Bize göre ölen veya ölmesi muhtemel hayvanların nakline devam edilmemeli. Burada araç içinde bekletilmek yerine oluşturulan bir alanda bekletilmeli."

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir