Haberler / ŞEHİR / Meclis'ten Yeni Mamak Projesi'ne hız verecek karar

Meclis'ten Yeni Mamak Projesi'ne hız verecek karar

18 Ocak 2010, Pazartesi

Projesi'ne hız verecek adımlar atılmaya başlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi, proje içerisinde yer alan ancak tapu ve tapu tahsisi olmayan kişilere verilmek üzere TOKİ tarafından Kusunlar'da bin 400 sosyal konutun yapımıyla ilgili protokol imzalanması için yetki istedi.

Bu kararla birlikte projenin önünün iyice açılacağını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, proje kapsamında hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi.

Mamak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi bütün hızıyla sürüyor. Mamak'ın geleceği olarak nitelenen 42 bin konutluk Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nden alınan kararla yeni bir ivme kazandı. Büyükşehir Belediye Meclisi, proje içerisinde yer alan ancak tapu ve tapu tahsisi olmayan kişilere verilmek üzere TOKİ tarafından Kusunlar'da 1400 sosyal konutun yapımıyla ilgili protokol imzalanması için yetki istedi. Karar, oy birliğiyle alındı. Protokolün imzalanmasının ardından ihale aşamasına geçilecek. Konutların 2010 yılında bitirilmesi planlanıyor. Proje içerisinde yer alan ancak tapu veya tapu tahsisi olmayan kişilere, mevcut gecekondularına verilecek olan enkaz bedelleri peşinat kabul edilerek, bin 400 konut taksitlendirmeler halinde verilecek. Proje içerisinde bu statüde olan yaklaşık 4 bin kişinin olduğu belirtilirken, 1400 konutun ilk etabı oluşturduğu geriye kalan 2 bin 600 kişi için de ayrıca 2 etap daha oluşturulacağı ifade ediliyor.

Araplar, Boğaziçi, Derbent, Dutluk, Kayaş, Köstence, Şahapgürler, Şirintepe, Tepecik, Üreğil ve Yeşilbayır mahallelerini içerisine alan proje çerçevesinde 260 konutun ihalesi yapılırken, bin 250 konut ihale sürecine çıkartıldı. 42 bin konut ve 500 iş merkezinin yapılacağı proje kapsamında 3984 kişiyle anlaşma sağlandı. Proje tamamlandığında Mamak, spor kompleksleri, ticaret merkezleri, kütüphanesi, sağlık ocağı, sevgi evleri, çocuk ve yetişkinler parkı, yeşil alanları, güvenliği, rekreasyon alanları, üniversite ve eğitim kampüsleri ile cazibe merkezi haline gelecek. Ayrıca proje alanında en az 400 yataklı bir devlet hastanesi de kurulacak. Hastane için Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrıldı.

Büyükşehir Meclisi'nin aldığı kararla birlikte projeye yeni bir soluk geleceğini belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Projede hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Hiçbir hak sahibi olmayan 4 bin vatandaşımızın hak sahibi olacak olması ve başka bir bölgeye taşınması projenin de önünü açacak" dedi. Mamak'ta 13 tane kentsel dönüşüm projesi yürütüldüğünü kaydeden Akgül, ilçenin miladı olarak gördükleri Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Hükümetin, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel müteşebbislerin ve Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini söyledi.ANKARA ZAMAN

Anahtar Kelime: 26
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir