Haberler / ŞEHİR / Memurların da karıştığı sahte evrak şebekesi ortaya çıkarıldı

Memurların da karıştığı sahte evrak şebekesi ortaya çıkarıldı

25 Kasım 2004, Perşembe

Adapazarı'nda çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ödemelerinde sahte evrak tanzim ederek devleti zarara uğratan şebekenin ikisi memur, dört üyesi yakalandı. Ayrıca 13 köydeki işlemlere ait dosyalara da savcılık kararı ile el konuldu.

Adapazarı'nda çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği kredisinden yararlanmak için sahte evrak tanzim ederek devleti 45 milyar lira zarara uğratan ve aralarında devlet memurlarının da bulunduğu şebeke çökertildi. Edinilen bilgilere göre Sakarya Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği kredisinin alımı sırasında bazı kişilerin sahte evraklar tanzim ederek haksız kazanç sağladığı ihbarını aldı. Bunun üzerine harekete geçen mali şube ekipleri, yaptığı araştırmalar sonucunda Özgür Balcan (24) ve İlhan Sözer'in (34) sahte evraklarla çiftçilere verilen doğrudan gelir desteğinden para aldığını belirledi.

Polis tarafından gözaltına alınan Balcan ve Sözer'in ifadeleri doğrultusunda Tapu Müdürlüğü'nde görevli Müdür Yardımcısı Halil Kurşunlu (36), Nüfus Müdürlüğü'nde çalışan İbrahim Gezen ve Adapazarı İlyaslar köyü eski Muhtarı Rafet Karaca'nın (42) sahte evrak düzenledikleri belirlendi. Halil Kurşunlu ve Rafet Karaca polis tarafından gözaltına alınırken Nüfus Müdürlüğü'nde çalışan İbrahim Gezen'in yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi. Bu arada Halil Kurşunlu'nun evinde yapılan aramada, kişilerden aldığı tespit edilen bilgisayar ile ayrıca boş tapu senetleri ve resmi evraklar bulundu.

Mali Şube ekiplerinin yaptığı incelemeler sonucunda tapu kayıtlarında yerlerin büyük gösterildiği, bazı yerlerin kiralanmış gibi gösterildiği, çiftçi belgelerinin sahte olduğu tespit edildi. İncelemelerde kişilerin devleti 45 milyar lira zarara uğrattığı anlaşıldı. Olayla ilgili olarak İlhan Sözer, Özgür Balcan, Halil Kurşunlu ve Rafet Karaca gözaltına alınırken İbrahim Gezen ile birlikte tahkikat sırasında aynı yöntemle para çektiği tespit edilen Rıza Hanlı ve İbrahim Can isimli zanlıların yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Ayrıca aynı yöntemlerle daha birçok kişinin haksız menfaat temin ettiği ve devleti büyük miktarlarda zarar ettirdiği duyumlarının alınması üzerine 13 köye ait tarım il müdürlüğündeki dosyalara savcılık kararı ile el konuldu. Diğer taraftan gözaltına alınan zanlılar emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir