Haberler / ŞEHİR / Öksüz kuzu, kendisine sahip çıkan oto lastikçiye çırak oldu

Öksüz kuzu, kendisine sahip çıkan oto lastikçiye çırak oldu

17 Nisan 2011, Pazar

Samsun'da bir oto lastikçi, annesi öldüğü için çobandan satın aldığı 1.5 aylık öksüz kuzuya sahip çıktı.

'Garip' adını verdiği kuzusuna işyerinde yer yapan 40 yaşındaki Hasan Kurt, onu kucağında uyutup biberonla besliyor. Kendisine sahip çıkan Kurt'un peşinden ayrılmayan Garip ise sahibinin yanında durarak ona adeta çıraklık yapıyor.

Samsun Canik Gülsan Sanayi Sitesi'nde oto lastik tamiri üzerine çalışan 3 çocuk babası Hasan Kurt, sanayi esnafı tarafından hayvanseverliği ile tanınıyor. Daha önce işyerinde köpek ve kuzu besleyen Kurt, 4 kangal cinsi köpeğini, 4 sülün kuşunu, 2'si İran cinsi olmak üzere 27 tavuğunu ise Costal mahallesindeki bahçeli evinde besliyor. İşyerinde Lusi adında 4 yaşında fino köpeği bulunan esnafın yeni gözdesi ise Garip.

Tekkeköy ilçesine bağlı bir yaylaya giderken çoban sürüsü gören esnaf Hasan Kurt, yeni doğmuş ve annesi ölmüş kuzuyu 100 TL karşılığında satın aldı. O günden beri kuzusuna işyerinde adeta gözü gibi bakan Kurt, kesmeyi veya bir başkasına vermeyi kesinlikle düşünmediği söyledi. Garip'i ikinci kızı gibi gördüğünü dile getiren Kurt, "Ben onu aldığımda bir haftalıktı. Annesi ölmüş, ben de aldım. O gün bugündür de benimle. Dükkânıma getirip ona yer yaptım. Burada besliyorum. Biberonla süt veriyor, kuzu yemi yediriyorum. O şekilde besliyorum. İlk başlarda yanıma yaklaşmıyordu ama şimdi benimle beraber lastik tamir ediyor." dedi.

3.5 kilo ağırlığına ulaşan Garip'in kendisine hiçbir yükü olmadığını ifade eden oto lastikçisi Kurt, "Günde 750 gram süt içiyor. Bana bir yükü yok. Hayvanları sevdiğim için bakımı dokunmuyor bana. Ömrü yettiği sürece bakacağım. Kesme gibi şansım yok. Kıyamam. Bizle beraber gidecek. Kimseye de vermem. Bu ikinci kızım benim. Bir ev de bir de burada var. Saldığım zaman dükkânın içinden bir yere gitmez. Benim yanımda gezer. Oturuyorsam kucağıma yatar uyur, iş yapıyorsam ben arabanın bijonlarını sökerken o da sanki çırakmış gibi yanımda durarak işi öğrenmeye çalışır." bilgisini verdi.

İşyerinde daha önce de kuzu beslediğini hatırlatan Kurt, şöyle dedi: "Bundan önce de kuzum vardı. Ona aşağı yukarı 2 sene baktım. Kıyamadım kesmeye. 4 sene önce bir sabah baktım ki işyerinin önünde araba vurmuş. O beni bayağı bunalıma sokmuştu. Şimdi bütün sevgimi Garip'e verdim. Peygamber Efendimiz (sav)'in makbul kıldığı bir hayvan olarak geçiyor. Ona ölene kadar bakacağım. Müşterilerin de hoşuna gidiyor. Bazen okşayıp seviyorlar." SAMSUN CİHAN

Anahtar Kelime: 11
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir