Haberler / ŞEHİR / Özel huzurevi sayısı 6 yılda yüzde 400 arttı

Özel huzurevi sayısı 6 yılda yüzde 400 arttı

12 Şubat 2007, Pazartesi

Aile bağlarının zayıflaması ve nüfusun giderek yaşlanmaya başlaması özel huzurevi ve yaşlı bakımevi sayısında büyük artış meydana getirdi.

2000 yılında 19 olan özel huzurevi sayısı, 2006 yılı sonunda 97'ye çıktı. Türkiye'de ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına ait 7, yerel yönetimlere bağlı 19, dernek ve vakıflara ait 33, azınlıklara ait 7 olmak üzere toplam 66 huzurevi bulunuyor. Türkiye'de özel okul, dershane ve hastane gibi ticari özel kuruluşların arasına son yıllarda sayısı katlanarak artan özel huzurevi ve yaşlı bakımevleri de girdi. Bir sektör haline gelen ticari huzurevleri ülkemizde 1990 yılından itibaren hizmet vermeye başladı. 2000 yılına kadar sadece 19 özel huzurevi açıldı. Bu huzurevlerinin sayısı 2000 yılından itibaren artmaya başladı. 2004 yılının sonunda açılan huzurevi sayısı 52'ye ulaştı. Şahıslar tarafından işletilen huzurevlerinde ise son iki yılda büyük bir patlama yaşandı. 2005 yılı içinde 22, 2006 yılında da 23 huzurevi hizmete girerek şahısların işlettiği huzurevi sayısı 97 oldu.

İzmir Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekeriya Ertaş, huzurevlerindeki artışı, değişen aile yapısında yaşlıların fazlalık olarak görülmeye başlamasına, yaşlıların kimseye yük olmak istememelerine ve ülkemizde yaşlı sayısının artmasına bağlıyor. Evi ve çocukları olan yaşlıların bile huzurevini tercih etmeye başladığını hatırlatan Müdür Ertaş, "Çünkü ailede hem erkek hem de kadın çalışıyor. Yaşlılara bakacak ve onlarla ilgilenecek kimse olmuyor. Canı sıkılan ihtiyarlar da yaşıtlarıyla aynı ortamı paylaşmak için huzurevine yöneliyor." dedi. Ertaş, şöyle devam etti: "Bu sektör önümüzdeki yıllarda çok daha gelişecek. Çeşme'de Norveçliler yaşlılar için şehir kuruyor. Türkiye'de de her geçen gün yaşlı nüfusu artıyor. Yaşlı nüfus arttıkça bu ihtiyaç daha da artacak. Yani bu sektörün önü açık."

İzmir Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekeriya Ertaş'ın verdiği bilgiye göre huzurevi ve yaşlı bakımevlerinin ücretleri yılık olarak valilik öncülüğünde oluşturulan bir komisyon tarafından belirleniyor. Her il fiyatları kendisi belirliyor. Komisyonlar, taban ve tavan fiyatı tespit ediyor. Fiyatta, verilen hizmet, huzurevinin mevkisi ve lüks olup olmaması etkili oluyor. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, huzurevlerinin büyük şehirlerde yoğunlaştığına dikkat çekti. Bu konuda önlem almada gecikme yaşandığını dile getiren Tatlıdil, "Göç sadece insanı büyük şehirlere getirmekle kalmadı. Aile bağlarını zayıflattı, aileyi küçülttü, aileyi geniş mekanlardan mahrum etti. Çocuklar çalıştığı için anne ve babalarına bakacak kimse kalmadı. Sağlık hizmetleri verilemez hale geldi. Yaşlı insanlar evde çocuklarına yük olduklarını düşünür hale geldi. Bu yüzden huzurevi ve yaşlı bakımevleri ihtiyaç haline geldi ve son günlerde sayıları oldukça arttı." dedi.

Huzurevlerinin Anadoluda fazla olmadığını vurgulayan Tatlıdil, yaşam alanı haline gelen huzurevlerinde insanların mutlu bir şekilde kalmaları için her türlü imkanların sağlanması gerektiğini ifade etti.Tatlıdil huzurevi ihtiyacının giderek artacağını da sözlerine ekledi.

HUZUREVİ FİYATLARI NE KADAR?

Oda tipi Taban ücret Tavan ücret

Tek kişilik lüks 450 YTL+Yüzde 18 KDV 800 YTL+Yüzde 18 KDV

Banyo ve tuvaleti içinde olan

iki kişilik lüks oda 350 YTL+Yüzde 18 KDV 600 YTL+Yüzde 18 KDV

Banyo ve tuvaleti içinde olan

tek kişilik normal oda 400 YTL+Yüzde 18 KDV 750 YTL+Yüzde 18 KDV

İki kişilik normal oda 300 YTL+Yüzde 18 KDV 550 YTL+Yüzde 18 KDV

3-4 kişilik normal oda 225 YTL+Yüzde 18 KDV 350 YTL+Yüzde 18 KDV

Özel bakım odası 650 YTL+Yüzde 8 KDV 1.150 YTL+Yüzde 8 KDV

Not: Yukarıdaki rakamlar İzmir'de komisyon kararına göre belirlenen 2007 yılı aylık bakım ücretleridir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir