Haberler / ŞEHİR / Paskalya kutlamaları Edirne esnafını memnun etti

Paskalya kutlamaları Edirne esnafını memnun etti

15 Nisan 2004, Perşembe

Edirne’nin Pazarkule Sınır Kapısı’ndan, Paskalya Tatilini fırsat bilen çok sayıda Yunanlı vatandaş alışveriş amacıyla Türkiye’ye geldi.

Pazarkule Sınır Kapısı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Paskalya dolayısıyla Yunanlar alışveriş ve ibadet amacıyla Türkiye’ye geliyor. Alışverişlerde Edirne’nin tercih edildiğini belirten yetkililer, ibadet için gelenlerin büyük bölümünün İstanbul’a gittiğini belirttiler. Günübirlik gelenlerin yanısıra 1-2 gün Türkiye’de kalanlar olduğuna işaret eden yetkililer, Pazarkule’den son 24 saat içinde 248 otomobil giriş yaparken, 268 otomobilin de çıkış yaptığını bildirdi. Edirne’ye gelen Yunanlı turistlerin, Paskalya bayramı dolayısıyla paskalya yumurtası ve sepeti satın aldıklarını belirten tarihi Ali Paşa esnaflarından Sermin Ürenli, yunanlıların gelişiyle işlerde gözle görülür bir hareketlilik yaşandığını belirtti. Yunanlılar için özel olarak hazırlanan paskalya sepeti ve yumurtasına rağbetin oldukça fazla olduğunu ifade eden Ürenli, “Yunanlı turistler için özel olarak paskalya yumurtası yapıyoruz. Ayrıca, Yunanlılar, yumurtanın yanında hediyelik eşya, giyim, yiyecek özellikle tatlı çeşitlerini tercih ediyor” dedi. Türkiye’yi özellikle Edirne’yi çok sevdiklerini belirten Yunanlı turistler ise, Türkiye’nin alış veriş kosununda Yunanistan’dan daha cazip geldiğini ve çok ucuz olduğu- nu kaydettiler.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir