Haberler / ŞEHİR / Rami'deki gıda toptancıları Kayabaşı bölgesine taşınacak

Rami'deki gıda toptancıları Kayabaşı bölgesine taşınacak

Rami'deki gıda toptancıları Kayabaşı bölgesine taşınacak
18 Nisan 2012, Çarşamba

İstanbul Rami'deki 2 bin 200 toptancı esnafı 180 milyon TL'ye mal olacak projeyle Kayabaşı'ndaki yeni merkezlerine taşınıyor. 1,5-2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni merkezde ilk etapta bin 200 dükkân olacak. Zamanla dükkân sayısı 2 bine çıkarılacak. 100-150 m2'lik dükkânları satın alabilmek için İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği'ne üye olma şartı getirildi.

Tarihî Rami Kışlası'na yaklaşık 26 yıl önce sadece 3 yıllık bir süre için dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından yerleşen gıda toptancıları artık yeni yerlerine taşınıyor. TOKİ ile anlaşan İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği, toptancılar sitesini Kayabaşı Bölgesi'ne yeniden kuruyor. Paris'teki halden esinlenilerek kurulması planlanan proje 300–315 dönüm büyüklüğünde bir arazide yer alacak. Derneğin talebi üzerine projede ilk etapta bin 200 adet dükkân bulunacak. Dükkânların tamamı 50 ve 100 metrekareden oluşacak. Dükkân fiyatlarının maliyetleri proje çalışmalarının nihai olarak sonuçlandırılması sonucu belirlenecek. Maliyetler belirlendikten sonra her bir dükkân fiyatı, şerefiyeleri göz önünde bulundurularak tespit edilecek. Dernek üyeleri arasında kura çekilerek her bir dükkânı satın almaya hak kazanan üyelere satış yapılacak. Gıda Toptancıları Sitesi, elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, yol işlemleriyle birlikte tüm altyapısı ve yolları tamamlanarak teslim edilecek. İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı olarak da bilinen Rami'de 2200 esnaf bulunuyor. Yaklaşık 180 milyon TL'ye mal olması beklenen modern gıda merkezi 2 yıl içinde tamamlanacak. Şu anda Rami'de 21-42 metrekarelik dükkânlarda hizmet veren esnafın, yeni merkezde dükkân sahibi olabilmek için İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği'ne üye olması gerekiyor.

Eyüp'teki Rami Kışlası'ndaki kuru gıdacıları modern bir çarşıya kavuşturacak olan proje, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla iki yıl önce gündeme gelmişti. Rami'de bulunan 2 bin 200 esnafı ilgilendiren projenin 180 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. 1,5-2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni merkezde ilk etapta bin 200 dükkân olacak. Zamanla dükkân sayısı 2 bine çıkarılacak. Merkezde Paris halinde olduğu gibi kuru gıdanın yanı sıra, et, sebze-meyve ve balık gibi ürünlere de yer verilecek. Dükkânlar tek katlı ve kamyonların yanaşmasına imkân verecek bir şekilde tasarlandı.

Tarihî kışla, kültür merkezi olacak

Eyüp Belediyesi'nin mülkiyetinde bulunan Rami Kışlası, restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. Büyükşehir Belediyesi Tarihî Çevreyi Koruma Müdürlüğü, kışlanın restorasyon projelerini hazırladı. Tarihî yapı için hazırlanan proje ile kışlanın tahribatına yol açan kuru gıda toptancıları taşınacak. Proje ile kışlanın şehir müzesi olarak kullanılması planlandı. Kışla yapısına ek olarak tasarlanan yeni kütüphane binasının avan projesi İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu kararı ile onaylandı. Bu çalışma kapsamında projelendirilen Rami Kışlası (Şehir Müzesi) yapısı 85 bin metrekare, Ulusal Kütüphane Binası 75 bin metrekare olup toplam peyzaj alanı 150 bin metrekare olarak hesaplandı. Projeler restorasyon uygulaması yapılmak üzere Yapı İşleri Müdürlüğü'ne iletildi. Restorasyon için 1 milyon 595 bin YTL harcanacak. Sur içerisinde bulunan işletme depoları da proje kapsamında boşaltılacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir