Haberler / ŞEHİR / Simitte 'Kardeşler' paylaşılamıyor

Simitte 'Kardeşler' paylaşılamıyor

10 Mart 2011, Perşembe

Adana'da seyyar tezgâhta simit satılarak temelleri atılan işletmenin 'Kardeşler' ismi paylaşılamıyor.

Bir zamanlar "fakirin yiyeceği" olan simidin yanında yaklaşık 50 unlu mamul çeşidi koyup kentin birçok yerinde açtığı unlu mamullü şubeleriyle marka haline gelen firma yaklaşık 300 çalışanı yıllık ortalama 3 milyon 840 bin TL'lik cirosuyla dikkatleri üzerine topluyor. 1974'de dört 'kardeşiyle' simitçilik yaparak başladığı işi geliştirerek şehir merkezindeki Atilla Altıkat Köprüsü'nün altında küçük bir işletmeye dönüştüren Ali Koçaklı, 16 yıl sonra 'kardeşlerinden' ayrılarak, tek başına yoluna devam etti. Merkez Atilla Altıkat Kardeşler Unlu Mamuller adıyla başta simit olmak üzere poğaça, pizza, yaş pasta, su böreği, sütlü, kepekli ekmek gibi farklı çeşitleriyle müşterinin damak zevkini hitap eden Koçaklı, küçük bir simit fırınını lüks salonlu işletmeler haline getirdi.

Koçaklı, 2011'de işletme zinciri sayısını 14'e çıkardı. İlde marka haline gelen 'Kardeşler' ismini diğer kardeş ve yakın akraba çevresinin açtığı salonların yanı sıra korsanlarıyla yaklaşık 50 işletme kullanıyor. Adına tescilli firma ismini alarak üretim yapanlara karşı Ali Koçaklı, çareyi tabelasındaki 'Kardeşler' logosunu değiştirmekte buldu. Şirket Müdürü Mehmet Özdemir, Atilla Altıkat Köprüsü altında ilk şubesi açılan Kardeşler Unlu Mamulleri'nin 2002'de 'sarı kırmızı' renkli olan ilk logolarının tescillendiğini söyledi. Hijyen, kalite ve güler yüzlülük gibi özellikleriyle ön plana çıkan 'Kardeşler' markasının Koçaklı'nın diğer kardeşlerin dışında aile bağı olmayan kişiler tarafından da kullanıldığını anlatan Özdemir, "Öz Kardeşler, Beş Kardeşler, İmparator Kardeşler" gibi eklemelerle isimlerinin korsan bir şekilde alındığını kaydetti.

Anahtar Kelime: 51
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir