Haberler / ŞEHİR / Sinekli Çocuk Bronz Heykeli, sahibine teslim edildi

Sinekli Çocuk Bronz Heykeli, sahibine teslim edildi

5 Ekim 2004, Salı

Bir Fransız heykeltraş tarafından yapılan ve yasadışı yollarla Türkiye’ye sokulan Sinekli Çocuk Bronz Heykeli, mahkeme kararı ile sahibine verildi.

5 yıl önce Rusya’dan Türkiye sokulan heykeli Kars’ta satın alan Abidin Teke, Samsun’da satmak isterken yakalanmıştı. Hakkında dava açılan Abidin Teke, 3 yıl süren hukuk savaşını kazanarak, heykelin sahibi oldu. Değeri yaklaşık 10 milyon dolar olan Sinekli Çocuk Bronz Heykeli, Rönesans Dönemi’nden kalma. Uzun yıllar Avrupa’daki müzelerde sergilenen heykel, 5 yıl önce Rusya’dan yasadışı yollarla Türkiye’ye sokuldu. Kars’a getirilen heykeli 30 bin dolara satın alan Teke, daha sonra Samsun’a getirdi. Heykeli satmak isterken göz altına alınan Teke, 3 yıl süren hukuk savaşına başladı. Mahkeme, heykelin Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamına girmediğine karar verdi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir