Haberler / ŞEHİR / Sosyal Hizmetler, koruyucu aile arıyor

Sosyal Hizmetler, koruyucu aile arıyor

Sosyal Hizmetler, koruyucu aile arıyor
17 Mayıs 2004, Pazartesi

Bakıma muhtaç veya sokak çocuklarını koruma için yurtlar açan, rehabilitasyon merkezleri oluşturan Sosyal Hizmetler, önümüzdeki dönemde ‘koruyucu aile’ konusuna ağırlık verecek.

ZAMAN’a konuşan İstanbul Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Fevzi Yırtık, koruyucu ailelerin yaygınlaşması için faaliyetlerini artırdıklarını söyledi. İstanbul’da Sosyal Hizmetler’in 44 kurumu bulunduğunu anlatan Yırtık, buralarda çocuk, yaşlı ve özürlülerin rehabilite edildiğini vurguladı. Kurumların kapasitesinin üzerinde kişi barındırdığına dikkat çeken Yırtık, “Rahat nefes almak için yeni kuruluşlar eklemek istiyoruz. Ama bundan daha önemlisi koruyucu ailelerin sayısını artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Toplumun koruyucu aile konusuna yeterince duyarlı olmadığını aktaran Yırtık, “Halkımızın bir kısmı çocukların yetişmesi için yardım ediyor, ama sorumluluk almıyor.” diye konuştu. Koruyucu ailenin yeterince anlaşılmadığını dile getiren Yırtık, çocukların maddi külfetinin devlet tarafından karşılandığını hatırlattı.

Koruyucu ailelere, baktıkları her çocuk için yeterli bakım ücreti ödendiğini aktaran Fevzi Yırtık, çocukların eğitim, giyim, sağlık gibi tüm masraflarının devlet tarafından karşılandığını kaydetti. Okula giden çocuklara her ay harçlık ödendiğini söyleyen Yırtık, 15 milyonu aşkın nüfuslu bir şehirde koruyucu aile sayısının artırılmasının şart olduğunu vurguladı.

Sosyal Hizmetler’e bağlı Küçükbakkalköy ve Ayvansaray’daki rehabilitasyon merkezlerinde 300 sokak çocuğu barınıyor. Ancak istatistiklere göre İstanbul’da 1.800 sokak çocuğu bulunuyor. Okumaya yatkın çocuklar, bu merkezlerde eğitime yönlendirilirken, diğerlerine bahçecilik, ağaç atölyesi, galoş atölyesi, marangozhane gibi yerlerde iş öğretiliyor. Ekonomik sıkıntı, işsizlik, boşanma, evi terk etme gibi ailevi sorunlar sonrası ortada kalan bakıma muhtaç çocuklar, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı kurumlara yönlendiriliyor. Sokak çocuklarının dışında Sosyal Hizmetler bünyesindeki yurtlarda koruma altına alınan çocuk sayısı ise 1.985.

Koruyucu aile sistemi nedir?

Çeşitli nedenlerle ailesinin yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak devletin denetiminde başka bir aileye verilmesidir. Bu hizmeti sunan aile ya da kişilere “koruyucu aile” deniliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan okur–yazar herkes, koruyucu aile olabilmek için il sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabiliyor. SHÇEK’den aylık düzenli para yardımı alan koruyucu ailelerin yükümlülükleri ise şöyle: “Çocuğun fiziksel ve psiko–sosyal gelişimi için gerekli şartları sağlamak, yetenekleri ölçüsünde eğitim ve öğretimi, ya da iyi bir meslek sahibi edinmesi için gerekli çabayı göstermek.” Koruyucu ailelere sağlanan imkanlar ise şöyle:

Baktıkları her çocuk için bakım ücreti ödenir.

Özürlü çocuklar için ödemeler iki katıdır.

Eğitim, giyim ve sağlık masraflarını SHÇEK karşılar. Çocuğa aylık harçlık verilir.

Gerektiğinde çocuğa uzmanlardan her türlü psikolojik destek sağlanır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir