Haberler / ŞEHİR / Türkiye tarıma elverişli topraklardan faydalanamıyor

Türkiye tarıma elverişli topraklardan faydalanamıyor

14 Şubat 2004, Cumartesi

Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Jan M.A. Giesen, Türkiye’de tarıma elverişli çok toprak olmasına rağmen bundan yeterince faydalanılamadığını söyledi.

Jan M.A. Giesen, Edirne Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu’nu ziyaretinde yaptığı konuşmada; Türkiye’de tarıma elverişli çok topraktan faydalanılamadığını, bu durumun ülke ekonomisi açısından büyük kayıp olduğunu kaydetti.

Giesen; Hollanda’nın bir Avrupa ülkesi olmasına karşın tarımla uğraştığını, bunu da modern teknolojilerle uyguladıklarını belirtti. Özellikle kendisinin de ziraat mühendisi olmasından dolayı tarımın ilgisini çektiğini söyleyen Başkonsolos, Türkiye’deki ziraat mühendislerinin veya tarımla uğraşan insanların Avrupa’ya giderek gerek kendi bilgilerini aktarmak, gerekse kendilerine yeni bilgiler edinmek amacıyla çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye topraklarının tarıma çok elverişli olduğunu belirten Giesen, şunları söyledi: “Benim de tarıma karşı çok büyük ilgim var. Özellikle, Türkiye’deki tarımı çok yakından takip ediyorum. Türkiye’de yapılan tarımı çok yetersiz buluyorum. Türkiye bu alanda da kendisini sürekli yenilemesi gerekiyor. O zaman tarıma verilen emeğin karşılığı fazlasıyla alınmış olur.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir