Haberler / ŞEHİR / Türkiye'nin tek uçaktan paraşütle atlama merkezi eğitim ve atlama sezonunu açıyor

Türkiye'nin tek uçaktan paraşütle atlama merkezi eğitim ve atlama sezonunu açıyor

10 Mart 2007, Cumartesi

Türk Hava Kurumu (THK) İzmir Şubesi, Selçuk Havaalanı'nda bulunan Türkiye'nin tek durobzone (uçaktan paraşütle atlama) merkezinde eğitim ve atlama sezonunu 11 Mart pazar günü açıyor.

Yurtiçi ve yurtdışından gelen lisanslı paraşütçülerin atlayışlarıyla açılacak eğitim sezonunda sekiz ay boyunca durobzone atlayışları yapılırken hiç tecrübesi olmayanlar da eğitimlere katılarak paraşütle ve gökyüzüyle tanışma imkanı bulacak.

Geçen yıl turizm amaçlı çalışmaları da bünyesine kazandıran paraşüt okulunda yabancı ve yerli turistler için tandem atlayışları yapma imkanı da sağlanıyor. Bu şekilde paraşüt okuluna ilk defa giden bir kişi, usta paraşütçüler eşliğinde atlayış imkanına sahip oluyor. Adrenalin tutkunları ve göklerde süzülmenin hayalini kuran 16 yaşından gün almış herkesin katılabildiği eğitimleri THK destekliyor. Paraşütle atlama merkezi olarak Türkiye'de tek olma özelliğinin yanında sıcak iklimi ve konumuyla yılın büyük kısmında atlamaya imkan veren paraşüt okulu, dünyada da çok özel bir yere sahip.

Atlama eğitimlerinin 1993 yılından bu yana verildiğini söyleyen THK Selçuk Paraşüt Okulu Müdürü Serdar Uyanık, geçen yıl çalışmaların turizme de açıldığını, bu vesileyle deniz, kültür ve inanç turizmlerine sahip ilçede insanların durobzone imkanına sahip olduğunu ifade etti. Durobzone atlamalarında dünya standartlarında A, B, C ve D kategorilerinde lisans verdiklerini dile getiren Uyanık, yılın sekiz ayında atlayışlara uygun sıcak iklimiyle Selçuk'un bu etkinliğe en elverişli yerlerden birisi olduğunu belirtti.

Almanya ve daha birçok Avrupa ülkesinden atlayış yapmak üzere paraşütçüler geldiğini ifade eden Uyanık, uygun fiyatlarda konaklama imkanıyla cazibesi olan Selçuk'un zamanla daha önemli bir merkez haline geleceğine inandıklarını vurguladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir