Haberler / ŞEHİR / Türkiye'nin üçüncü altın madeni Efemçukuru seneye üretime geçecek

Türkiye'nin üçüncü altın madeni Efemçukuru seneye üretime geçecek

23 Kasım 2009, Pazartesi

Uşak Kışladağ ve Bergama Ovacık altın madeni tesislerinden sonra Türkiye'nin üçünü altın madenciliği yatırımı olan Efemçukuru altın madeni tesisi, ilk altın üretimi için gün sayıyor.

Uşak Kışladağ altın tesislerini devreye alarak altın üretim faaliyetini sürdüren TÜPRAG Metal Madencilik Şirketi Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, Efemçukuru'nda üretim faaliyetlerinin 2010 yılı sonlarında hizmete alınacağını bildirdi. Mehmet Yılmaz, bugüne kadar 145 milyon dolarlık yatırım yapılan Efemçukuru altın tesislerinin üretime alınması ile birlikte ilk etapta 300 kişiye istihdam sağlanacağını, bu sayının ileriki yıllarda kapasite artışına paralel olarak artırılacağını söyledi.

Çevre standartlarına uygun olarak dizayn edilen tesislerin günün en gelişmiş teknolojileriyle üretim yapacağını belirten Yılmaz, Efemçukuru'nda yılda 3 ton altın üretiminin planlandığını ve söz konusu bölgede yaklaşık 40 ton altın rezervi bulunduğunu kaydetti. Efemçukuru altın madeni tesislerinin, bölge ve ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayacağını da vurgulayan Yılmaz, altın yatırımlarında önceliklerinin insan faktörü olduğunu ve çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime: 22
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir