Türkiye'yi Pakistan'a bağlayacak tren yolu Iğdır'da tanıtıldı

HABERLER ŞEHİR
7 Ekim 2010, Perşembe

Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu-Nah-çıvan Demiryolu hattı güzergâhını belirleme, Çevresel Etkin Değerlendirme (ÇED) çalışmaları yapılan toplantı ile duyuruldu.

Ulaştırma Bakanlığı, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu-Nahçıvan Demiryolu güzergâhı 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Iğdır'da yapılan toplantıda güzergâh belirleme ve ÇED çalışması konusunda bilgi verildi. Biyolog Mehmet Gül, tren yolunun çalışma aşamasındi çevreye olabilecek olumsuz etkilerin azalması için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Iğdır'ın yapısına göre demiryolunun değişik kesimlerinde taşıt, yaya ve tarımsal amaçlı geçişlerin yanı sıra hattın kesiştiği su kaynakları, karayolu enerji iletim hatları göz önünde bulundurularak alt geçit ve üst geçitler yapılacak. Gül, "Yaklaşık 222 bin 800 kilometrelik demiryolunun 136 bin 30 kilometrelik kısmı Iğdır hattından geçecek. Iğdır merkez ve Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık ilçeleri ile 4 istasyon bulunacak." dedi.

Iğdır Vali Yardımcısı Türker Çağatay Halim ise çalışmaların mümkün olduğu kadar vatandaşa ve doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlendiğini vurguladı.

Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk ise tren yolu projesiyle Iğdır'ın kaderinin değişeceğini ifade ederek, "Geç kalınmış bir proje. İnşallah daha çabuk biter. Üzerimize düşen görev varsa yapmaya hazırız." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 600 milyon dolara mal olması beklenen demiryolu ile Nahçıvan, İran'a; Türkmenistan ve Pakistan Türkiye'ye bağlanacak. Türkiye'yi de Avrupa'ya Londra'ya taşıyacak. Haydarpaşa-Kars arasında bulunan demiryolu hattı, Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri'nin yakınından geçerek Tuzluca'ya varacak. Iğdır Kent Ormanı'nın ortasından Ahıska konutları kesiminden, Ermenistan sınırındaki kapalı bulunan Alican Sınır Kapısı yakınından, Karakoyunlu ile Aralık ilçesini dolaşarak Nahçıvan'a ulaşacak. Söz konusu çalışmalara önümüzdeki yıl başlanacak. Kars-Iğdır hattında 7 istasyon bulunacak.

Valilik toplantı salonundaki programa Iğdır Vali Yardımcısı Türker Çağatay Halim, Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün, Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Anahtar Kelime: 23
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir