KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Dünyanın en iyi bileklerine sahip ama Türkiye bilmiyor

Dünyanın en iyi bileklerine sahip ama Türkiye bilmiyor

Dünyanın en iyi bileklerine sahip ama Türkiye bilmiyor
BİLEK GÜREŞÇİSİ ENGİN TERZİ, BULGARİSTAN'DA YAPILACAK DÜNYA BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI'NDA 10. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYOR. TERZİ, AMERİKA VE AVRUPA'DA HAYRAN KİTLESİNİN BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ.
18 Temmuz 2007, Çarşamba

Adını pek duymadığımız ama hepimizin amatör olarak yaptığı spor dalı olan bilek güreşinde 9 kez dünya, 7 kez de Avrupa şampiyonu olan bir sporcumuz olduğundan çoğumuzun haberi yoktur.

Bükmediği bilek kalmayan dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bile güreşçisi unvanına sahip olan milli sporcu Engin Terzi, 29 Eylül'de Bulgaristan'da yapılacak olan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 10. dünya şampiyonluğuna uzanarak bir rekora imza atmak istediğini söylüyor. Fakat Terzi'nin başarılarından ve dünyadaki ününden ne yazık ki Türk spor kamuoyu habersiz. Hafta sonu Beşiktaş'ta düzenlenen bilek güreşi turnuvasının organizasyonuna iştirak eden Türkiye Bilek Güreşi Milli Takım Kaptanı Engin Terzi, şu ana kadar dünyada katıldığı şampiyonalardan neredeyse eli hiç boş dönmemiş. Dünyanın en iyi bilek güreşçisi seçildiğini ama bundan Türk milletinin haberi dahi olmadığına çok üzüldüğünü ifade eden Terzi, "Amerika'da ve Avrupa'da büyük bir hayran kitlesine sahibim. Yurtdışında ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. 1991 yılında başladığım spor hayatımda 1999 yılında zirveye çıkmayı başardım. O yıl 10 sıkletin beşinde dünya şampiyonu olarak beni izleyen tüm otoriteleri şaşkına çevirdim.'' dedi.

"Çok azimli bir sporcu olduğumu söyleyebilirim. Çalışmak benim en büyük zevkimdir. Çok şükür bunun mükafatını da alıyorum. Sağ ve sol kolda dünyanın en iyisi seçilme başarısını gösterdim. Sağ ve sol kolda 9 kez dünya, 7 kez Avrupa, 5 kez de dünya profesyonel bilek güreşi şampiyonu olmayı başardım.'' diyen 33 yaşındaki milli sporcu, bilek güreşi tarihinde şimdiye kadar hiç kimseye verilmeyen bir ödülü kazandığının altını çizerek kazandığı ödülle ilgili şunları söyledi: "Dünya Bilek Güreşi Federasyonu tarafından 2003 yılında Kanada'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda bayanlarda bir Japon sporcuya bir de bana şimdiye kadar dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bilek güreşçisi unvanı verildi. Çünkü 55, 60, 65, 70, 75 kilolarda yani 5 farklı sıklette şampiyon olan dünyanın tek sporcusu unvanına sahip oldum. Fakat Türkiye'nin adını dünyaya duyuran Engin Terzi'den kimsenin haberi yok. Anlayacağınız beni dünya tanıyor Türkiye tanımıyor."

Kick boksa gösterilen ilgiyi hayretle takip ettiğini belirten milli sporcu, "Daha Türkiye'de yeni yeni gelişen bilek güreşi son derece doğal ve zevkle yapılan bir spor. Fakat her nedense kick boks gibi benim nazarımca çok fazla şiddet içeren bir spor, medyada yer bulurken bilek güreşi hak ettiği desteği göremiyor. Çocuklarımız bu tür şiddet içeren sporlardan mutlaka uzak tutulmalı ve izletmemelidir.'' açıklamasını yapıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber