KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Engelli gencin hayatı sporla değişti

Engelli gencin hayatı sporla değişti

1 Haziran 2008, Pazar   13:20

İşitme Engelliler Dünya Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye'ye, 4 altın madalya kazandıran sporculardan biri olan Osman Geçit, 3 yaşında yakalandığı ateşli hastalığın ardından işitme kaybı yaşadı ve hayata küstü, tekvandoyla tanışınca hayatı değişti.

Osman Geçit'in babası Mehmet Geçit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa'nın Toulouse kentinde düzenlenen şampiyonada, 80 kiloda altın madalya kazanan Osman Geçit'in (22), 9 yaşından beri tekvando eğitimi aldığını belirtti.

Mehmet Geçit, ''Osman, 3 yaşında ateşli bir hastalık geçirdi. Hastalık kulağına vurdu. Kulağında yüzde 55 işitme kaybı vardı. Birçok defa doktora götürdük. Toplumdan kopmaya içine kapanmaya başladı, dışarı çıkmıyordu. Sokakta arkadaşları kendisiyle alay ediyorlardı. Toplumsallaşması ve motive olması için sporla uğraşsın, diye düşündüm. O zamanlar lokanta işletiyordum. Lokantaya tekvando salonunda eğitim alan çocuklar geliyordu. Tekvando ilgimi çekiyordu. Osman 9 yaşına geldiğinde onunla birlikte iki ağabeyini daha tekvandoya gönderdim. Malatya Valiliğinin yanındaki Uçarlar Spor Kulübü'ne gönderdik. Orada Antrenörü Nurettin Uçar kendisini 15 yıl boyunca yetiştirdi'' dedi.

Osman Geçit'le birlikte tekvandoya başlayan ağabeylerinin Osman kadar yetenekli ve istikrarlı olamadıklarına işaret eden Mehmet Geçit, şöyle konuştu:

''Osman, tekvando ile ilgilendikten sonra topluma motive oldu. Çevresiyle şakalaşmaya, iletişim kurmaya başladı. Konuşmasında düzelme oldu. Derdini anlatabilecek duruma geldi. 5-6 sefer ameliyat oldu, şimdi kulaklık kullanıyor. Kulaklıkla duyabiliyor. Başka bir sağlık problemi yok. Konuşmada biraz sıkıntısı var.''

Osman'ın Fransa'daki şampiyonanın ardından Türk bayrağının dalgalanmasından çok etkilendiğine işaret eden Mehmet Geçit, ''Osman çok duygulanmış. Federasyon Başkanı Oktay Aktaş ağlamış. Yarışma sırasında bacağından sakatlanmış. Milli Takım Antrenörü ve Osman'ın Hocası Fahrettin Yıldız, bacağına ilaç sürmüş, masaj yapmış. Osman, orada yarışmadan çekilecek derecede sakatlanmasına karşılık, 'Bayrağımı düşündüm, Türk bayrağı hiç aklımdan çıkmadı. Şampiyonada sakatlandım, devam etmeyebilirdim, ancak bayrağımızı düşündüm, onu dalgalandırmam gerekiyordu, sakatlanmama rağmen yarıştım' diyor'' dedi.

Osman Geçit'in 2009 yılında Taylan'da düzenlenecek olimpiyatlara katılacağını aktaran Mehmet Geçit, ağustos ve eylül aylarında olimpiyatlar için düzenlenecek olan kampa gideceğini belirtti.

-''MALATYA'DAKİ MÜLKİ AMİRLER İLGİSİZ''-

Türk kamuoyunun İşitme Engelliler Dünya Tekvando Şampiyonası'nda başarı gösteren sporculara karşı duyarlı olmasına karşılık, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz ve Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın'ın çok ilgisiz olduğunu öne süren Mehmet Geçit, şöyle devam etti:

''Malatya'daki duyarsızlık Osman'ı fevkalade üzüyor, devamlı konuşmalarında bunu dile getiriyor. Çünkü Malatya'dan bir il temsilcisi bile Osman'ı karşılamaya gelmemiştir maalesef. Osman, çok büyük bir başarıya imza attı. Ancak bunun karşılığında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, Osman'ı arayıp tebrik ederken, buradaki vali ve belediye başkanının bu işi sahiplenmemesi Osman'ı üzdü.''

Mehmet Geçit, Osman'ın, gelecek hafta, Ankara'ya gideceğini ve Gençlik ve Spor Genel Müdüründen ve Bakandan ödül alacağını dile getirdi.

Osman'ın 5 ay önce nişanlandığını belirten Mehmet Geçit, olimpiyatlardan sonra evleneceğini söyledi.

Antrenörü Nurettin Uçar da Osman Geçit'in çok duygusal bir sporcu olduğunu belirterek, ''İstikrarlı, disiplinli bir sporcu. Çok vefalı. Ben 'Şampiyon' diyorum, o bana 'Yok, şampiyon sensin' diyor'' diye konuştu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber