KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Kasımpaşa-Beşiktaş maçı için tekrar kararı

Kasımpaşa-Beşiktaş maçı için tekrar kararı

Kasımpaşa-Beşiktaş maçı için tekrar kararı
TFF, SÜPER LİG’İN 15. HAFTASINDA OYNANAN KASIMPAŞA-BEŞİKTAŞ MAÇININ TEKRAR YAPILMASINA KARAR VERDİ.
- İSTANBUL
13 Ocak 2014, Pazartesi

Süper Lig’in 15’inci haftasındaki olaylı Kasımpaşa-Beşiktaş maçı yeniden oynanacak. Kartal’ın kural hatası yapıldığı gerekçesiyle tekrarını istediği karşılaşma, aynı kadrolarla yapılacak. Federasyon’un dün açıkladığı karar, Siyah-Beyazlı yönetim tarafından, “Adalet yerini buldu.” cümlesiyle karşılandı.

Süper Lig’in 15’inci haftasında oynanan, kural hatası tartışmalarının çıktığı olaylı Kasımpaşa-Beşiktaş maçına ilişkin karar açıklandı. Neticeye oyçokluğuyla ulaşan Türkiye Futbol Federasyonu, karşılaşmanın aynı kadrolar olmak şartıyla tekrarlanacağını bildirdi. Gelişme, ilk yarıyı lider Fenerbahçe’nin 12 puan gerisinde tamamlayan Siyah-Beyazlı cephede memnuniyetle karşılandı.

Haberi, Federasyon Basın Sözcüsü Mete Düren duyurdu. TFF Yönetim Kurulu, İstanbul İstinye’deki merkez binada saat 12.00 sıralarında bir araya geldi. Yaklaşık 5 saat süren fikir alışverişinde Kara Kartal’ın 18 Aralık 2013 tarihindeki ‘kural hatası’ başvurusu görüşüldü. Lacivert-Beyazlıların 2-1 üstünlüğüyle biten mücadelenin yeniden oynanmasına hükmedildi.

MHK istifa edebilir

TFF’nin kararını açıklamadan önce MHK yetkilileri ile hakem Şimşek’i dinlediği, ikisinin  de “Kural hatası yok.” şeklinde görüş bildirdiği öğrenildi. Ayrıca MHK’nın bugün için toplantı kararı aldığı, istifanın da gündeme geldiği iddia edildi.

Öte yandan Futbol Müsabaka Talimatı’nın 30. maddesi uyarınca randevunun daha sonra belirlenecek bir tarihte 90 dakika üzerinden yapılacağı kaydedildi. Sarı kartla cezalandırılan, halen takımlarında bulunan futbolculara da müjde geldi. Siyah-Beyazlı ekipten Ersan Adem Gülüm, Oğuzhan Özyakup ile Atiba Hutchinson, ev sahibinden Ryan Donk, Halil Çolak ve Andre Castro’ya dair yaptırımlar uygulanmayacak. 81’de yeşil zemine dalan ve Manuel Fernandes’i tekmeleyen fanatiği tartaklayınca kızaran Ramon Motta ile ikinci sarıdan ihraç edilen Almeida cezalarını tamamlamıştı.

Hollandalı Donk, 30. dakikada saha içine giren ikinci topu, ceza alanındaki Beşiktaşlı Hugo Almeida’nın kontrolündeki meşin yuvarlağa doğru fırlatmış ve Portekizli forvetin atağını önlemişti. Penaltı beklentilerinin arasında kalan Barış Şimşek oyunu hakem atışıyla başlatmıştı. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve kurmaylarının birçoğu, “Kural hatası yok.” diyen Zekeriya Alp’in başkanlığındaki MHK’yı eleştirmiş, bitiş düdüğünün akabinde yazılan raporların değiştirildiğini savunmuştu.

Tff, topu Tahkim’e attı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) tekrar kararında belirsizlikler var. Bir kere Beşiktaş’ın neye itiraz ettiği belirtilmiyor. Kararın oyçokluğuyla alınması dışında kamuoyunu aydınlatıcı bilgi yok. Talimatlar ne diyor, karşılaşma neden tekrar ediliyor muallakta kalmış görünüyor. Bu kadar tartışılan bir konuda her şeyin açık seçik ifade edilmesi lazımdı. Beşiktaş, TFF Yönetim Kurulu’na kural ihlali yönünde itirazda bulunmuştu. TFF hemen durumu Merkez Hakem Kurulu’na (MHK) havale etti. MHK da gelen yazıya cevaben görüşünü bildirdi. MHK tavsiye kararı verir. Ancak TFF’nin, MHK’nın tavsiyesine uyup uymadığı net değil. MHK bu maçta hakem raporuna göre kural hatası vardır da demiş olabilir, yoktur da demiş olabilir. Bunun da açıklanması gerekirdi. Gelinen noktada Kasımpaşa 7 gün içinde Tahkim Kurulu’na gidip itiraz edebilir. Tahkim, TFF’nin kararını bozabilir. O da nihai olur. Kısacası TFF, topu Tahkim Kurulu’na attı. ALİ AYDIN

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber