KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Naklen yayın Digiturk'te

Naklen yayın Digiturk'te

Naklen yayın Digiturk'te
14 Ocak 2010, Perşembe   11:25

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig ve TFF 1. Lig 2010-14 sezonları 'Medya Hakları İhalesi' kıran kırana geçti. A paketini Digiturk 321 milyon dolara, B paketini TRT 40 milyon 210 bin dolar ve C paketini Türk Telekom 13 milyon 400 bin dolara kazandı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013 ve 2013-2014 futbol sezonları TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları yayın haklarının devri için düzenlenen Medya Hakları İhalesi İstanbul'da yapıldı. Turkcell Süper Lig'in canlı yayın haklarını içeren A paketini, yıllık 321 milyon dolarlık teklifiyle Dijital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş (Digitürk) kazandı. B paketi, yıllık 40 milyon 210 bin dolara TRT'nin, C paketi ise yıllık 13,5 milyon dolara Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin (Türk Telekom) oldu.

TFF'nin İstinye'deki merkez binasında gerçekleştirilen ihale, tekliflerin kapalı zarf içerisinde TFF Medya Hakları İhale Komisyonu ve notere teslim edilmesinin ardından gerekli incelemelerin tamamlanmasıyla başladı. TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan'ın konuşmasının ardından 3 paket için teklifler alındı. A paketi için 2, B ve C paketleri için de 1'er teklif verildi.

TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan başkanlığında, TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Yönetim Kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu, TFF Baş Hukuk Müşaviri Prof, Dr. İlhan Helvacı, TFF Mali İşler Direktörü Özkan Kılık, Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve Beşiktaş 9. Noteri Erkan Vardar'dan oluşan İhale Komisyonu önce A paketi için verilen iki teklifi değerlendirmeye aldı.

214 milyon 300 bin ABD Doları muhammen bedelle başlayan A paketi ihalesinde Türk Telekomünikasyon A.Ş. 215, Dijital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş. (Digitürk) ise 220 milyon ABD Doları teklif verdi. Bunun ardından açık artırma şeklinde gerçekleşen ikinci tura geçildi. Açık artırma, Dijital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş'nin 220 milyon dolarlık teklifi üzerinden başladı ve 4 saate yakın sürdü. Kıran kırana geçen ihaleyi, 321 milyon dolarlık teklifle, halen yayıncı kuruluş olan Digitürk kazandı.

-A PAKETİNİN KAPSAMI-

Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig müsabakalarından her hafta en az 4 (dört) adedini yurt içine şifreli ve canlı olarak yayınlamak zorunda. Yayın hakkı sahibinin bu hakkı münhasır. Yayın hakkı sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV/Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın hakkı sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değil. Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig'e ait isim sponsorluk hakkını ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

-B PAKETİ TRT'NİN-

TFF Süper Lig'in geniş ve kısa özetleri ile TFF 1. Lig'in canlı yayınını şifresiz olarak içeren B paketi için sadece 1 teklif verildi. TRT, 40 milyon 210 bin dolarlık teklifiyle B paketi ihalesini kazandı.

B paketinin kapsamı şöyle: Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig müsabakalarından her hafta en az 3 (üç) adedini yurt içine canlı, şifreli veya şifresiz olarak yayınlamak zorunda. Yayın hakkı sahibinin bu hakkı münhasır. Yayın hakkı sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV/Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın hakkı sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değildir. Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig'e ait isim sponsorluk hakkını ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

-C PAKETİ TÜRK TELEKOM'UN-

TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig'in mobil haklarını içeren C paketi için de tek teklif verildi. İhaleyi, 13 milyon 500 bin dolarlık teklifiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş kazandı.

C paketinin kapsamında şu hükümler bulunuyor: Yayın hakkı sahibi, ihale dönemi süresince tüm TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının haber amaçlı görüntülerini 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden münhasıran yayınlayabilecek veya yayınlatabilecek. Söz konusu haber amaçlı görüntüler herhangi bir sayı sınırlamasına tabi olmaksızın ve canlı yayınlanan müsabakaların tamamlanmasının üzerinden 45 (kırkbeş) dakika geçtikten sonra yayınlanabilir. Haber amaçlı görüntülerin mobil iletişim operatörleri dışındaki üçüncü kişilere devri mümkün değildir.

ÖZERTEM: İHALEYİ ÇOK YÜKSEK BEDELLE ALMAK ZORUNDA KALDIK

Digiturk Genel Müdürü Ertan Özertem, Turkcell Süper Lig ihalesini çok yüksek bir bedelle aldıklarını söyledi.

Futbol Federasyonu'nun İstinye'deki merkezinde bugün yapılan naklen yayın ihalesinin bitiminde ihaleyi kazanan Digiturk'te Ertan Özertem, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Özertem, ihalenin rekabetten dolayı çok yüksek bir bedelle alındığını belirterek, "Bu bedelin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Rekabet ortamı vardı. Artık 4 yıllık ihale bitti paralar gelecek diye bakılmaması gerekiyor. Bundan sonra futbolun değerini arttırmak için herkesin çalışması gerekiyor. Futbolun ne kadar sorunu varsa çözülmesi lazım. Bu futbolumuz için bir şanstır. Eğer bu şans iyi kullanılmazsa futbolumuz bir çöküşe doğru gider. 4 yıl sonra bu paraları verecek kimseleri bulamayız." dedi.

Bir basın mensubunun maçların yayınlayan LigTV'ye zam yapılıp yapılmayacağı şeklindeki soruya ise Özertem, "Şu anlık öyle bir kararımız bulunmuyor." diye cevap verdi.

Başka bir gazetecinin ihale başlamadan önce düşündüğünüz rakamın çok üzerine çıkıldı mı? sorusuna ise Genel Müdür Özertem, "Rakamlar konusunda birşey söyleyemeyeceğim." diye cevap verdi.

ARIBOĞAN: "LİGİMİZİN DEĞERİ, AVRUPA'DA 6.'LIKTAN, 5.'LİĞE YÜKSELDİ''

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından TFF Süper Lig ile TFF 1. Lig'in önümüzdeki 4 sezonu için düzenlenen Medya Hakları İhalesi sonuçlanırken, TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi.

TFF'nin İstinye'de bulunan merkezinde gerçekleştirilen ihalenin sonlanmasının ardından açıklama yapan Lutfi Arıboğan, ihalenin başlangıcında tarihi bir gün yaşadıklarını söylediklerini ve sonucun da aynı şekilde olduğunu belirterek, ''Gerçekleşen rakamlara bakıldığında A paketi 321 milyon dolara Digitürk tarafından, B paketi 40 milyon 210 bin dolara TRT tarafından, C paketi de 13 milyon 500 bin dolara Türk Telekom tarafından alındı. Toplamda ilk yıl için Süper Lig ile 1. Lig'e 374 milyon 710 bin dolar katkı sağlanacaktır'' dedi.

Ortaya çıkan rakamlara yüzde 10 TFF payı ve yüzde 2 organizasyon bedeli ile ayrıca Katma Değer Vergisi (KDV) ekleneceğini aktaran Arıboğan, 4 yıl olarak toplamda 2 milyar 298 milyon 300 bin 872 dolarlık rakamın ortaya çıktığını aktardı.

-''GELİNEN NOKTA BİR SON DEĞİL, BAŞLANGIÇTIR''-

Lutfi Arıboğan, Türkiye'de ve dünyada global ekonomik krizin hissedildiği, spor sektörünün bir çok ülkede yara aldığı bir dönemde, TFF olarak, yayıncı kuruluşlarla birlikte Türk futboluna böyle bir kaynak yaratmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, gurur duyduklarını söyledi.

Yayın ihalesi için bir yılı aşkın süredir TFF Yönetim Kurulu, kulüpler ve uzmanlarının fedakarca çalıştığını vurgulayan Arıboğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gelinen nokta bir son değil, başlangıçtır. Türk futbolunun uluslararası rekabeti açısından yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyoruz. Türk futbolunda maalesef gelirler ne kadar artmışsa, finansal sıkıntılar da o kadar artmıştır. Bundan sonraki dönemde taslak aşamasındaki Kulüpler Yasası'nın da uygulamaya geçmesiyle, kulüplerimizi bu dönemde finansal olarak çok daha programlı, disiplinli, güzel günler beklediğini düşünüyorum. Bu finansal disiplinle birilikte, kaynakların verimli kullanımı açısından aşama kaydedeceğimize inanıyoruz. Uluslararası rekabet açısından çok önemli yıllar olacak.''

Türkiye'nin futboldaki ataklarından birinin de 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı olduğuna dikkati çeken Lutfi Arıboğan, ''Mayıs ayında hep birlikte mücadele edip, bu organizasyonu Türkiye'ye getirirsek, 2016 yılına kadar 9 yeni stat inşa edeceğiz demektir. Türk futbolu için çok önemli değişimlerin, aşamaların yaşanacağı bir dönemdir önümüzdeki 4 yıl. Yeni statlar, daha pahalı satılacak biletler, daha kaliteli yayınlar, bunların hepsini biraraya getirdiğimizde, gerçekleşmeyecek şeyler olmadığını görürüz'' diye konuştu.

-GÜMÜŞDAĞ: ''KULÜP GELİRLERİNDE YÜZDE 126'LIK ARTIŞ OLDU''-

Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ, kulüp gelirlerinde meydana gelen artıştan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Son 1,5 yıldır TFF ile uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Göksel Gümüşdağ, herkesin uyum içinde olduğunu vurgulayarak, ''Bugün, bu büyüklükte bir ihalenin şeffaf olarak yapılabileceği kanıtlanmıştır. Gelirlerde yüzde 126'lık bir artış oldu. Yıllık bazda yaklaşık 420 milyon dolar gibi bir rakamın çıkması, bizleri mutlu etmiştir. Önümüzde 4 yıl için kulüplere önemli bir kaynak aktarımı olup, ligimizin değeri, Avrupa'da 6.'lıktan 5.'liğe yükseldi. Hayırlı olmasını diliyoruz'' şeklinde konuştu.

ADIM ADIM İHALE SÜRECİ

Türk Telekom verilen molanın ardandan ihaleden çekildi. Digitürk ihaleyi 321 milyon dolara kazandı. A Paketi ihalesi 321 milyon dolara kadar yükseldi. Türk Telekom temsilcileri 7. kez mola aldı. Molanın ardından ihaleden çekildiklerini açıkladı. Bu şekilde Digitürk A Paketi ihalesini 321 milyon dolara kazanmış oldu. İşte 321 milyon dolara kadar gelişen açık artırma rakamları.

- TÜRK TELEKOM 7. KEZ MOLA ALDI


- Türk Telekom, 320 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 321 milyon dolar

- Türk Telekom, 320 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 320 milyon 050 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 320 milyon 000 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 800 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 850 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 700 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 750 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 600 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 650 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 500 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 550 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 400 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 450 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 300 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 350 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 200 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 250 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 100 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 150 bin dolar
- Türk Telekom, 319 milyon 000 bin dolar
- Digitürk, 319 milyon 050 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 900 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 950 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 800 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 850 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 700 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 750 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 600 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 650 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 500 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 550 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 400 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 450 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 300 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 350 bin dolar
- Türk Telekom, 318 milyon 200 bin dolar
- Digitürk, 318 milyon 250 bin dolar
- Türk Telekom, 316 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 316 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 316 milyon 050 bin dolar
- Digitürk, 316 milyon 100 bin dolar

- TÜRK TELEKOM 6. KEZ MOLA ALDI


- Digitürk, 316 milyon dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 315 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 315 milyon dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 314 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 314 milyon dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 313 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 313 milyon dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 312 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 312 milyon dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 311 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 311 milyon dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 310 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 310 milyon
Türk Telekom, 309 milyon 900 bin dolar

- TÜRK TELEKOM 5. KEZ MOLA ALDI


- Digitürk, 309 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 309 milyon 700 bin dolar
- Digitürk, 309 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 309 milyon 500 bin dolar
- Digitürk, 309 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 309 milyon 300 bin dolar
- Digitürk, 309 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 309 milyon 100 bin dolar
- Digitürk, 309 milyon dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 900 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 700 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 500 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon 250 bin dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 200 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 308 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 308 milyon dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 900 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 850 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 307 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 307 milyon
- Türk Telekom, 306 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 306 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 306 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 306 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 306 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 306 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 306 milyon dolar
- Türk Telekom, 305 milyon dolar
- Digitürk, 303 milyon dolar
-Türk Telekom, 302 milyon dolar
- Digitürk, 300 milyon dolar

- Türk Telekom, 299 milyon 950 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 800 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 750 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 700 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 650 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 600 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 550 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 500 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 450 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 400 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 350 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 300 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 200 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 150 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon 100 bin dolar
- Türk Telekom, 299 milyon 50 bin dolar
- Digitürk, 299 milyon dolar
- Türk Telekom, 298 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, teklifini 298 milyon
- Türk Telekom,297 milyon 250 bin dolar

- TÜRK TELEKOM 4. KEZ MOLA ALDI


- Digitürk, teklifini 297 milyon dolara çıkardı
- Türk Telekom 296 milyon 250 bin dolar verdi.
- Digitürk, teklifini 296 milyon dolara çıkardı
- Türk Telekom 295 milyon 250 bin dolar verdi.
- Digitürk, teklifini 295 milyon dolara çıkardı
- Türk Telekom 294 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, teklifini 294 milyon dolara çıkardı
- Türk Telekom 293 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, teklifini 293 milyon dolara çıkardı
- Türk Telekom 292 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 292 milyon dolar verdi
- Türk Telekom 291 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 291 milyon a yükseltti
- Türk Telekom 290 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 290 milyon dolar verdi
- Türk Telekom 289 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 289 milyona yükseltti
- Türk Telekom 288 milyon 250 bin dolar
- Digitürk, 288 milyona yükseltti.
- Türk Telekom 287 milyon 250 bin dolar verdi.
- Digitürk, 287 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 286 milyon 250 bin dolar verdi
- Digitürk, 256 milyon verdi
- Türk Telekom 285 milyon 750 bin dolar verdi.
- Digitürk, 258 milyon 550 bin dolar verdi.
- Türk Telekom 285 milyon 500 bin dolar
- Digitürk, 285 milyon 250 bin dolar verdi.
- Türk Telekom 285 milyon 200 bin dolar verdi.

- TÜRK TELEKOM 3. KEZ MOLA ALDI


- Digitürk, 285 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 283 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 283 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 281 milyon dolar verdi.
- Digitürk, 280 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 277 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 277 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 275 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, yeni teklifini 275 milyon olarak açıkladı
- Türk Telekom 273 milyon 500 bin verdi
- Digitürk, 273 milyon dolara yükseltti
- Türk Telekom 272 milyon 500 bin dolara yükseltti
- Digitürk, 272 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom 271 milyon 500 bin dolar verdi
- Digitürk, 271 milyon dolara yükseltti
- Türk Telekom 270 milyon 500 bin dolar verdi.
- Digitürk, 270 milyon dolar verdi.
- Türk Telekom buna karşılık 269 milyon 500 bin dolar verdi
- Digitürk, 269 milyon 50 bin dolar verdi.
- Moladan dönen Türk Telekom, 269 milyon dolar verdi.

- TÜRK TELEKOM 2. KEZ MOLA ALDI


- Digitürk 268 milyon dolar verdi.
- Türk Telekom, 264 milyon dolar verdi
- Digitürk, 263 milyon dolar verdi.
- Türk Telekom, 259 milyon dolara yükseltti.
- Digitürk Bu kez 258 milyon dolara yükseltti
- Türk Telekom, 254 milyon dolara yükseltti.
- Digitürk 253 milyon dolar
- Türk Telekom, teklifini 252 milyon dolara yükseltti.
- Digitürk, 249 milyon dolarlık bir teklif verdi.
- Türk Telekom, 248 milyon dolar verdi.
- Digitürk yetkilileri rakamı 245 milyon dolarak olarak açıkladı
- Türk Telekom, 244 milyon dolarlık bir teklif verdi.
- Digitürk 241 milyon dolara yükseltti.
- Türk Telekom, 240 milyon dolar
- Digitürk 237 milyon dolar verdi.

- TÜRK TELEKOM MOLA ALDI


- Türk Telekom, Digitürk'ün bu teklifi üzerine mola aldı
- Digitürk: 233 milyon dolar lık bir öneri sundu
- Türk Telekom teklifini 232 milyon dolara yükseltti.
- Digitürk: 229 milyon dolar verdi.
- Türk Telekom teklifini 228 milyon dolara çıkardı
- Digitürk: 225 milyon dolar verdi
- Türk Telekom teklifini 224 milyon dolara çıkardı
- Digitürk: 222 milyon dolar
- Türk Telekom ihalenin açılışında 221 milyon dolar verdi.


İHALE SÜRECİ BAŞLADI

İstinye'deki Futbol Federasyonu binasında saat 11.00'de gerçekleştirilecek ihale, tekliflerin kapalı zarf içerisinde TFF Medya Hakları İhale Komisyonu ve notere teslim edilmesinin ardından gerekli incelemelerin tamamlanması ile başladı.

'Medya Hakları İhalesi' için önceki akşam sona eren süre içerisinde Digitürk, Doğan TV, NTV, TRT ve Türk Telekom kuruluşları 20 bin TL ödeyerek şartname aldı. Türk futbol tarihinde dönüm noktası olması beklenen ihale öncesi merak edilen soruların cevaplarına konunun uzmanlarından Euroasia Sports Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Ark'la kapı araladık.

Yeni yayın ihalesi süreci doğru işliyor mu?

TFF'nin yeni ihale için hazırladığı üç farklı paket uygulaması bence yerinde bir yöntem. Ancak paketlerin ambalajı değişmesine rağmen içindeki ürün çok değişikliğe uğramadı. A paketinde Süper Lig maçlarından dördünün şifreli canlı yayını var.

Gelişmiş futbol ülkelerinde tüm lig maçları canlı verilir. Başta yayıncı kuruluş olmaya aday şirketlerin ve TFF'nin bu çağdışı yayıncılık anlayışını terk etmesi lazım.

Türk futbolunda rekabetin artması adına 3 büyükler dışındaki takımlara da fırsat eşitliği sağlanmalı, futbolumuz ancak bu şekilde gelişir. Eskişehir, Bursa, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep ve Sivas gibi futbolumuz adına içlerinde her anlamda büyük potansiyel barındıran takımların ve bu ekiplerimizin taraftarlarının işin dışında tutulması çok yanlış.

B paketinde Bank Asya 1. Lig karşılaşmalarından her hafta 3'ünün şifresiz kanaldan canlı yayını ve her iki ligin maçlarının özet görüntülerinin yine şifresiz olarak yayınlanması söz konusu. Bu yeni bir model. A paketinin aksine geçmişe göre iyileştirilmiş bir kurgu. Burada da sıkıntı tüm maçların yayınlanmaması ile ilgili.

Digitürk, Doğan TV, NTV, TRT ve Türk Telekom kuruluşları 20 bin TL ödeyerek şartname aldı. Sizce kim kazanır?

Falcılık yapmadan açıklamaya çalışayım. TRT ve Türk Telekom ihale süreci ve öncesinde oldukça düşük bir profil çizdiler. İhalenin daha sessiz tarafı olarak göründüler. Digitürk ise daha istekli göründü. NTV ise özellikle B paketi için doğru girişimlerde bulundu.

TRT ciddi bir altyapı oluşturdu spor yayıncılığı adına. NTV'nin de başarılı bir spor kanalı var. B paketinde bu iki kurum çekişir, belki de ortak bir çözüm bulabilirler yayın konusunda ama yine de B paketi konusunda bence TRT bir adım önde.

A paketine gelince, gerek Digitürk gerekse Türk Telekom için farklı stratejik açılardan oldukça önemli hatta hayati bir ihale olacak. Türk Telekom'un çeşitli iletişim ve telekomünikasyon hizmetlerini ülke geneline yayabilmesi açısından yayın hakları çok önemli bir argüman. Digitürk'ün de ticari hayatını sürdürebilmesi için yayın haklarına ihtiyacı var.

Böyle bir ortamda ihaleyi kimin kazanacağını söylemek zor. Bu ihaleyi en çok ihtiyacı olan kazanacak bence. Biri hayatta kalmak, diğeri pazara hakim olmak için girecek ihaleye.

A paketine ilişkin muhammen bedel 214 milyon 300 bin dolar. Bu rakam nereye kadar çıkabilir?

Az önce de bahsettiğim gibi her iki grup için de çok hayati bir ihale bu. Ticari olarak bakılırsa 250-270 milyon dolar aralığı makul görünüyor ancak işin daha da önemli olan stratejik önemi var ki bu maddi olarak ihaleyi inanılmaz boyutlara taşıyabilir. Eğer bu stratejik kaygılar ihalede belirleyici olursa yani her iki kuruluş işin stratejik tarafını ön plana çıkarırsa Türk Telekom astronomik bir bedelle ihaleyi kazanır. Bunun tavanını öngörmek oldukça zor.

TRT kazanması halinde bir spor kanalı kuracak ve maçları şifresiz verecek. Ancak Futbol Federasyonu'nun bu konuda engeli var. Şifresiz yayın mümkün mü?

Şartnameye göre B paketi şifresiz verilebilir. Bence ihaleyi kazanan kurumlar her iki lig için TFF ile yeni bir anlaşma daha yapıp paketler dışında kalan diğer maçları şifresiz kanallardan, IPTV veya WEBTV üzerinden yayınlayabilir. Bu her iki tarafın karşılıklı anlaşmasıyla mümkün olur ancak.

Dünyanın gelişmiş futbol ülkeleri yayın haklarından ne kadar gelir elde ediyor?

Avrupa'daki liglerin ulusal yayın hakkı bedelleri son yıllarda inanılmaz artış gösterdi. Fransa'da Ligue 1'in yayın hakkı bedeli yıllık 668 milyon Euro'ya çıktı. Almanya ve İspanya'da bu bedel 500 milyon Euro civarında. İtalya'da ise 700 milyon Euro'yu aşıyor yıllık yayın hakkı bedeli. İngiltere'de ise bu bedel 672 milyon pound düzeyinde.

Avrupa ülkelerinde televizyon kazançlarının paylaşımı nasıl yapılıyor? Türkiye'nin farkı ne?

Farklı ülkelerde farklı paylaşım modelleri mevcut. İspanya ve İtalya gibi ülkelerde bizdeki gibi aslan payını büyük takımlar alıyor. Ancak bu sistem uzun vadede ciddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Anahtar Kelime: 66
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber