KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Türkiye'deki sahte formalar Alman futbolunu vurdu

Türkiye'deki sahte formalar Alman futbolunu vurdu

8 Temmuz 2005, Cuma

Bundesliga takımları Türkiye'de satılan sahte formalarının şokunu yaşıyor. Yeni sezon için forma siparişi veren Almanya 1. lig ekipleri en ucuz formayı 50 Euro'dan piyasaya sürme hesapları yaparken, Ballack, Kuranyi gibi futbolcuların formaları Antalya ve güney sahillerinde 15 Euro'dan piyasaya sürüldü.

Tatillerini Türkiye'de geçiren Alman futbolseverlerin ucuz formalara hücum etmesi umudunu forma satışlarına bağlayan Alman futbol takımlarını kara kara düşündürüyor. Sahte forma satışındaki sıcak para akışı Türkiye'nin güney sahillerinde yeni bir sektörü ortaya çıkarırken, marka sahteciliği yapanların hızına Almanlar yetişemiyor. Kısa süre önce Stuttgart takımından Schalke 04'e transfer olan milli futbolcu Kevin Kuranyi'nin Almanya'da bir tek forması bile piyasaya çıkmadan Türkiye sahillerinde yüzlerce Kuranyi forması satıldı.

Antalya yakınlarındaki Side'de normal bir dükkanda günde 50'ye yakın sahte forma satılıyor. Ekonomik durgunluk yaşayan Almanya'da futbolseverlerin tasarruf için ucuz mallara yöneldiği gözlenirken, polis yanında resmî görevlilerin de sahte forma satışlarına göz yumması Alman kulüplerini çaresiz bırakıyor. Almanya'nın tanınmış futbolcularından Ballack, Makaay ve Klose gibi isimlerin formalarını 20 Euro'dan satmaya çalışan esnaf, Türkiye'deki pazarlık şartlarını öğrenen Alman turistler tarafından 10 Euro'ya ikna edilmeye çalışılıyor. Pazarlık sonucu satıcı ve alıcı genelde 15 Euro'da anlaşıyor. Türkiye'nin güneyinde 15 Euro'ya satılan formaların İstanbul'dan 8 Euro'ya getirildiği esnaf tarafından açıkça söyleniyor. Futbol sezonu öncesi işlerin açılması nedeniyle İstanbul'dan haftada bir TIR dolusu sahte forma Antalya ve çevresine getiriliyor.

Formaların işçilik ve hammadde kalitesi olarak orijinallerine çok yakın üretilmesi Alman kulüplerini kara kara düşündürüyor. Sahte formalara Adidas, Lotto ve Nike gibi markaların eklenmesi asla unutulmuyor. Her formada Alman Futbol Ligi logosu olan DFL yazısı da mutlaka yazılıyor. Formaları İstanbul'da üreten firmalar konularında oldukça uzman. Firmalar sadece Almanya'daki forma modasını takip eden ve bilgileri Türkiye'ye yansıtan bir ekip kurmuş durumda.

Almanya'da yeni sona eren Konfederasyon Kupası'nda Almanya milli takımı forması ile başarılı maçlar çıkaran Kölnlü Podolski'nin sahte formaları birkaç gün içinde Türkiye'de piyasaya çıktı. Türkiye'den alınan sahte formaların Almanya'da gümrükten geçmesinde büyük bir problem yaşanmıyor. Alman futbol takımlarının Türkiye'de satılan sahte formalar nedeniyle milyonlarca Euro zarar etmesi bekleniyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber

EN ÇOK OKUNANLAR