KAPAT
KAPAT
Haberler / SPOR / Yanal: Türkiye'de lisanslı futbolcu sayısı çok az

Yanal: Türkiye'de lisanslı futbolcu sayısı çok az

22 Nisan 2011, Cuma   00:03

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Genel Direktörü Ersun Yanal, Türkiye'de 250 bin lisanslı futbolcu bulunduğu, 14,5 milyon genç nüfusa göre bu sayının çok az olduğunu belirtti.

TFF'nin ''Herkes İçin Futbol'' projesi kapsamında düzenlenen Uluslararası Kuşadası Kupası ''Futbol Altyapı Vizyonları'' paneline katılan Yanal, üniversite bitirmeyenin eğitilmemiş sayıldığı bir anlayışın topluma hakim olduğunu söyledi.

Yanal, eğitimde, mesleki ve akademik derslerin yanı sıra spor, sanat ve kültürün de önemli yeri bulunması gerektiğine işaret ederek, ''Umuyorum ki önümüzdeki dönemde özellikle eğitimin içinde spor, sanat ve kültürün içinde bulunduğu organizasyonların olduğu bir dönem yaşarız'' dedi.

Futbolda yeni yeteneklere, yaklaşık 5 bin kulüp vasıtasıyla ulaşılabildiğini bilderen Yanal, şöyle konuştu:

''Türkiye'de 250 bin lisanslı futbolcu var. 14,5 milyonluk genç nüfusa göre bu sayı çok az. 14,5 milyonun içinde çok önemli yetenekler var. Belki de önünüzde görmediğiniz, dünyanın en yetenekli futbolcusu duruyordur. Ona siz oynama şansını vermediyseniz onu keşfedemezsiniz. Bu nedenle onu bulup keşfedecek alanlar yaratmamız lazım. Daha sonrasında ise onları eğitmek, yükseltmek, yeteneklerini geliştirmek için çaba göstermek lazım. TFF olarak futbol eğitim teknik merkezlerimiz, futbol okullarımız ve okul futbolumuz, önümüzdeki yıllarda yapacağımız gelişime neden olacak uygulamalardır. Bunun bir üstü ise amatör kulüplerin üstündeki kriter liglerdir.''

Yanal, Türkiye'nin futbolda büyük potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, ''Bu potansiyelin doğru organize edilmeye, doğru kullanılmaya ihtiyacı var. Bu sürece hep beraber, fikrimiz ve yüreğimizle katkıda bulunmak sorumluluğuna sahibiz'' diye konuştu.

Anahtar Kelime: 17
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir