KAPAT
KAPAT
Haberler / TEKNOLOJİ / Bu gözlükler çok akıllı!

Teknoloji devlerinin yeni savaşı

Bu gözlükler çok akıllı!

ÖZEL HABER
12 Mayıs 2013, Pazar

Akıllı gözlüklerin satışı sık sık kullandığınız uygulamaların gelişimine bağlı olarak artacak görünüyor. Google Glass zaten başladı bile. Araştırma devinin akıllı gözlükleri listenin başında geliyor. Ancak son yıllarda sayısız rakipler de yarışa dâhil olmaya başladı. Birkaç yıla kadar Google Glass’ın pabucu dama atılacak.

Scientific American isimli dergide yer alan habere göre, akıllı gözlükler dijital bilgiyi gözlüğü takanın gerçek dünyasının görüntüsü üzerinde paylaşıyor. Kullanım senaryoları geliştiricilerin hayal gücüyle sınırlı.

Google Glass araştırma, navigasyon, fotoğraf çekimi ve paylaşımı için çeşitli uygulamalara sahip. Ticari imkânlar içinde ise üretimde, mühendislikte, sağlıkta ve diğer endüstrilerde kullanılmak üzere geliştirilmiş görüş sistemleri bulunuyor. Örneğin, bir cerrah ameliyattayken bile hastasının hayati bilgilerini harfi harfine gözlerinin önüne getirebiliyor.

Akıllı gözlük sistemlerinde birkaç yıl içinde hiçbir eksiklik kalmayacak gibi görünüyor. Araştırma firması Gartner, sektörde çalışan ürünlere sahip yaklaşık bir düzine şirketin olduğunu söylüyor.

IMS Research isimli şirketin iddiasına göre, eğer yazılım geliştiriciler çekici uygulamalara ayak uydurursa 2016 yılına kadar 10 milyon akıllı gözlük satılacağı tahmin ediliyor. Fakat kullanışlı uygulamalar olmazsa akıllı gözlüklerin satış sayısının 2016 yılına kadar yaklaşık 1 milyonda kalacağını öngörüyor.

İşte o akıllı gözlükler...

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber