KAPAT
Haberler / ÜNİVERSİTE / 'Savaş alanına' Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kuruluyor

'Savaş alanına' Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kuruluyor

'Savaş alanına' Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kuruluyor
4 Mart 2013, Pazartesi

Yıldırım Beyazıt'ın Ankara Savaşı'nı yaptığı Çubuk ilçesindeki kurulacak üniversite ve çevresi için yapılan imar planı sonrası tapular vatandaşlara dağıtıldı.

    Dumlupınar, Esenboğa ve Yenice mahallelerinde yaklaşık 5 bin hektarlık alanda yapılan imar çalışmaları ile üniversite alanı için 48 tapu, çevre yerleşimi için de 150 tapu verildi. Törene; Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ile vatandaşlar katıldı.

    Rektör Prof. Dr. Doğan, üniversite arazisindeki incelemesinde imar planının bitmesinin inşaat planları ve inşaatların başlaması anlamına geldiğini söyledi. Üniversitenin mimari projesinin Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun yapılacağını belirten Doğan, 2 yıl süren yoğun çalışma ile mutlu sona yaklaştıklarını dile getirdi.

    Doğan, "Üniversitenin adı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve kurulduğu yer de 1402 Ankara Savaşı'nın yapıldığı alan. Üniversitemiz bu bölge için önemli olduğu kadar, Ankara için Türkiye için ve gelecekte inşallah Allah hepimize görmeyi nasip eder dünya içinde önemli bir bilim merkezi olma hedefiyle kurulmuş bir üniversitedir." dedi.

    Belediye Başkanı Lokman Özden de konuşmasında, tapuların dağıtılmasıyla var olan kuşkuların da ortadan kalktığını ifade etti. Başkan Özden, ''Üniversiteyi ilçemize kazandıran Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize tüm ekibine sonsuz teşekkür ediyorum. İnşallah Azman Deresi olarak adlandırılan bu yer bilimin merkezi olacak. İlçemizin ve Ankara'nın gülen yüzü olacak'' diye konuştu.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir
Sonraki Haber