KAPAT
Nazan Bekiroğlu

KÜLTÜR Yazarlar Nazan Bekiroğlu-Hoşça kal Çanakkale

Hoşça kal Çanakkale

İlk geldiğim günkü gibi seyrettim son kez güneşin batışını.

Son defa baktım kâhin prenses Kassandra'nın şehri, kedilerini beslediğim Truva'ya. Ayağın, her karış toprağına sakınarak basması gereken ve üzerine ışıklar inen Gelibolu'ya. Ömrümün iki ayını geçirdiğim şu eve, şu kıyıya, şu koya. Kontak anahtarını çevirirken son defa baktım küçük iskeleye, sandallara, takalara, yarı bellerine kadar suya girmiş balıkçılara. Benden sonra da sürüp gidecek hayata. Bu defa feribot biletini alırken gişedeki görevliyi “Dönüşü de var” diye uyarmadan Eceabat'a geçtim. Dalgın dalgın baktım benden sonra da dinmeyecek denize, durmayacak rüzgâra. Bu su, iki ay boyunca benim farkımda olmuş mudur? Bu şehrin toprağında izim, taşında gölgem kalmış mıdır? Bilmem ama İstanbul'un trafiğine karıştığımda bile benim aklımdan çıkmayan resimler vardı.

    Telefon numaralarımızı alıp vermesek de her gün batımında kendisini hatırlayacağım -ve beni hatırlayacağını bildiğim- komşu, sırtımı dayadığım deli zeytin, gölgesine sığındığım acı kokulu yaban inciri, meyvelerini beklediğim nar. Her sabah çimenlerin üzerine kurduğum bir dilim ekmek ve iki zeytinden ibaret kahvaltı sofrası. Tam güneşin battığı anda coşan yedi dalga, gecesini gündüzünü rasat ettiğim gökyüzü. Ezberlediğim Truva surları, Assos'un asırlar sonra ayağa kaldırılmış sütunları, tek başıma keşfettiğim antik şehir, Behramkale'de karıştığım çarşı pazar kalabalığı. Bahçeme dadanan sarı kedi, ağacıma misafir olan sincap, dalıma konan baykuş, yanımı yöremi mesken tutan kırlangıçlar, üzerimde süzülen turnalar, ayağımı soktuğum sudan kayıp giden yunuslar. Köküne çivitli su döktüğüm ortanca, ne renk açtığını göremediğim nadide çiçek. Bir kitabın sayfaları arasında kuruttuğum iki gül dalı, kıvrıla kıvrıla giden ışıklı yol, beklediğim yağmur, özlediğim bulut.

    Bu bahçede yazın sonbahara nasıl döndüğünü de resim resim izledim. Gören gözler için aslında her şey bir anda başladı. Ağustos için “Yarısı yaz yarısı güz” der eskiler. Tecrübe ettim. Herkesi canından bezdiren o sıcak günlerin birinde bir sabah rüzgârın ağaçlarda, dallarda, yapraklarda çıkardığı seste bir başkalık hissettim. Bu artık yaz ortasındaki alışıldık esinti değildi. Arkası vardı bu rüzgârın ve önümüzdeydi. O günden sonra asmanın yaprakları sararmaya başladı. Önce en tahammülsüzleri döküldü bir bir. Birkaç gün içinde emareler çoğaldı. Denizin rengi griye baktı. Sıcaktan eskisi kadar şikâyet etmemeye başladı insanlar, üşümeye başladılar geceleri. Yazlıkçıların çekildiğini, yıldızların nasıl yer değiştirdiğini, Yaz Üçgeni'nin başımın üstündeki gökten usulca çekildiğini, güneşin artık eskisi gibi yakmadığını, güzel geldiğini, gölgelere eskisi gibi kaçmak gerekmediğini, akşamla yatsı arasındaki mesafenin kısaldığını, her şey bir anda oldu, bir anda fark ettim. Yazdan sonbahara adım adım nasıl geçildiğine ağaçları, rüzgârı, gökyüzünü, toprağı şahit gösterdim. Hepsini seyrettim.

    Belki bütün bunları görmesem, işitmesem bile tabirine alışık olduğum, içimizdeki doğal zaman duygusu. Zamanın içimizde salınıp duran sarkacıyla sonbaharın “Tamam artık geliyorum, benim zamanım” dediğini hissettim. Üzerime bir serinlik indi. İşte o zaman içimden sebepli bir gülümseme arzusu geçti.

    Şimdi evdeyim. Yazda gitmiştim sonbaharda döndüm. Her akşamüstü bahçenin aynı köşesinden aynı noktaya bakarak, bıkmadan usanmadan çektiğim onca fotoğraf arasında ilk geldiğim ve son gün çektiklerimi açtım. Güneş Gelibolu yarımadası üzerinde ne kadar yol almış ve ben vaktin zamanın nasıl geçtiğini güneşin çizgisinden öğrenmişim.

    Her gününü son gün gibi, gaflete düşmeden yaşamış olsam da bitti. Başladığım yere döndüm. Her şey arkamda kaldı. Hiç olmamış gibi.

    Dalgaların sedası yerine trafiğin uğultusu, rüzgârın sesi yerine şehrin gürültüsü. Karıştığım ağır hayat. İç sıkıntısı. O günlerden geriye duyduğu bütün sesleri metaline kaydetmiş bir rüzgâr çanı kaldı. Ve söz aramızda ben vefasız, evime döndüğümde neyi nereye koyduğumu, hangi kilidi hangi anahtarın açtığını unutmuşum.

27 Eylül 2015, Pazar
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.