KAPAT
Yusuf Keleş

y.keles@zaman.com.tr

EKONOMİ

Ödemesi gecikmiş öğrenci kredilerine af geldi

Daha önce bu köşede vergi veya sigorta borcu olanlara yönelik çıkarılan aflardan bahsederken, birçok okur, üniversite öğrencisiyken kullanılan harç ve öğrenim kredileri için bir af çıkıp çıkmadığını soruyordu.

Üniversitede okurken çoğu kişi Kredi Yurtlar Kurumu'ndan harç ve öğrenim kredisi kullanmıştır. Ama okul bitip de kredilerin geri ödemesi gelince genelde aksatılıyor. İşe girmek, askere gitmek, evlenmek derken bu borçlar ve onlara ait bilgiler unutulup gidiyor. Ancak kredileri veren kurum, alacağını unutmuyor. Özellikle endeksleme yapıldıktan sonra ciddi bir meblağ tutan bu alacaklar için vergi daireleri vasıtasıyla tek tek ödeme emirleri çıkarılıyor.

Geçtiğimiz günlerde çıkarılan torba kanunla bu borçlara yönelik bir af uygulaması getirildi. Yükseköğretim Kanunu'na eklenen geçici maddeye göre birikmiş borçlarını ödemek isteyenlerin ödeme tercihlerine göre gecikme zammının yüzde yetmiş beşine kadarlık kısmı silinecek. Borç aslında ise herhangi bir af söz konusu olmayacak. Sadece borçların üstesinden gelinmesini imkansız kılacak şekilde artmasına sebep olan gecikme zamlarının bir kısmından vazgeçiliyor. Kuruma borcu olanların bu imkandan faydalanıp hacze muhatap olmaktan kurtulmalarını tavsiye ederim. Kredi numarasını hatırlamayanlar veya Ankara dışında olduğu için zaman ayıramayacağını düşünenler için de çare düşünülmüş. Kurumun internet adresinden hem kredi numarası öğrenilebiliyor, hem de varsa harç ve öğrenim kredisi borcunun miktarı, borcun ne aşamada olduğu öğrenilebiliyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan müracaatla aftan faydalanabilmek de mümkün. Birikmiş kredi borcundan dolayı takibe alınmış olanların, borcunu üç ay içerisinde kuruma başvurarak ödeme taahhüdünde bulunmaları halinde kendilerine yeni bir ödeme planı çıkarılıyor. Taksitli ödemeler başvuru tarihini takip eden aydan itibaren başlıyor. Aylık taksitler aksatılmadan ödenirse, bu kanunun yürürlük tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanmayacak. Aylık taksitler süresinde ödenmezse af uygulaması bozulacak. Silinen gecikme zamları yeniden borçludan aranacak.

Öğrencilere taksit kolaylığı

BORCUN tamamının üç ay içinde ödeneceği taahhüt edilirse bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde yetmiş beşi silinip, sadece yüzde yirmi beşinin ödenmesi istenecek.

BORCUN tamamının on iki ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi durumunda kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde ellisi silinip kalan yarısının ödenmesi istenecek.

BORCUN tamamının yirmi dört ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde yirmi beşi silinip yüzde yetmiş beşi borçludan aranacak.

SON OLARAK borcun tamamının otuzaltı ay içinde eşit taksitler halinde ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde onu silinecek, yüzde doksanının ödenmesi istenecek.

Daha az taşıt vergisi vermek için neler yapılmalı?

Temmuz, araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne ait ikinci taksidini ödemeleri gereken bir ay. Bu vergi ocak ayında doğuyor. Verginin birinci taksidi ocak ayı içerisinde ödenirken, diğer taksidinin temmuz içinde ödenmesi gerekiyor. Araçların, muayene, satış, devir ve benzeri işlemlerini yapabilmek için tüm vergilerin eksiksiz ödenmesi gerekiyor. Ödenecek vergiler sene başında Maliye tarafından yayımlanıyor. Tabloda her aracın silindir hacmine göre belirlenen vergileri görünüyor. Ödenmesi gereken rakamlar yıllık olarak tespit edilmiş. Bu rakamların yarısı ocak ayında ödendiği için bu ay diğer yarısı ödenecek.

Özellikle yeni markaların ve modellerin sürekli piyasaya girmesi, akaryakıt fiyatlarındaki artış, MTV'nin silindir hacmine göre artış göstermesi eski büyük silindirli arabaların değerini düşürdü. Piyasa fiyatı çok düşük olan bu araçların vergileri değerlerine nispeten oldukça yüksek olabiliyor. Bu gibi durumları gören Bakanlar Kurulu, alınan bir kararla mağduriyetleri telafi etmeye çalıştı. Getirilen uygulamaya göre; MTV Kanunu'nun (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları, bu araçların kasko sigortası değerlerinin yüzde 5'ini aşıyorsa, bu taşıtlara ait vergi tutarları, aynı yaş grubundaki bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanıyor. Bu imkândan faydalanmak için, araç sahiplerinin vergi dairesine müracaat etmesi gerekiyor. Fakat taşıtların kasko sigortası poliçesine sahip olmaları şart değil. Yani araç kaskolu değilse de bu düşük MTV ödeme imkanından faydalanılabilir.

Sizin de otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtınız vs. varsa yandaki tablodan Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ne kadar ödeyeceğinize bakın. Ödeyeceğiniz yıllık toplam vergi, aracınızın kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise aynı yaş grubunun bir alt kademesinde yer alan taşıtlara isabet eden vergiyi ödeyebilirsiniz. Aracın yaşını tespit ederken model yılını 1 yaş kabul etmek ve içerisinde bulunduğumuz yılı da hesaplamalara dahil etmek gerekiyor. Mesela 2007 model bir araç 3 yaşında kabul ediliyor.

Şunu da hatırlatayım ki internetten yatırılan MTV'lerin yazıcıdan alınan çıktısı vergi dairesince makbuz olarak kabul edilmiyor. Bu yüzden vergiyi internet üzerinden ödeyenlerin en yakın banka şubesinden vergi tahsil alındısı almaları gerekiyor. Ayrıca bankalardan yapılan ödemelerde bir problem yaşamamak için plaka, vergi sicil numarası (ruhsat sahibinin vergi sicil numarası kullanılmalıdır), vergi dairesi, ad, soyad/unvan vb. tahsilat bilgilerinin tam ve doğru olarak girilmesi gerekiyor. Bu tür ödemelerin vergi dairesi hesaplarına aktarılmaması ihtimaline binaen vergi tahsil alındılarının muhafaza edilmesinde fayda var.

27 Temmuz 2009, Pazartesi
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.